Pazartesi, Temmuz 15, 2024
Ana SayfaTarihMilli Mücadele'nin Kadın Kahramanı: Şerife Bacı

Milli Mücadele’nin Kadın Kahramanı: Şerife Bacı

Siyasi ve askeri açıdan bir yeniden doğuşu simgeleyen Milli Mücadeleİstiklal Harbi veya Kurtuluş Savaşı isimleriyle 1919-1922 yılları arasında cereyan etmiş bir kahramanlık hadisesidir. Bu mücadelede eli silah tutan kadın – erkek herkes cepheye koşmuş ve bu kutsal mücadele zaferle sona ermiştir. Pek çok kadın ve erkek kahramanın boy gösterdiği savaşta, azmi, kararlılığı ve cesaretiyle ön plana çıkan kadın kahramanlardan birisi de Kastamonu’nun gururu Şerife Bacı‘dır.


Milli mücadele ve Şerife Bacı

Düğününden iki hafta sonra Birinci Dünya Savaşı çıkınca kocasını askere yollayan Şerife Bacı, 6 ay sonra kocasının şehadet haberini aldı. Köyün ileri gelenleri onu savaşta sol bacağını ve bir gözünü kaybetmiş Topal Yusuf ile evlendirdiler. Şerife bacı bu evlilikten Elif isimli bir bebek dünyaya getirdi. 

Şerife Bacı Milli mücadelenin kadın kahramanları arasında yerini almadan önce, köyün sütannesi olarak herkesin sevgisini kazanmış bir kişidir. Salgın hastalıklar ve savaş koşulları nedeniyle yetim kalanların veya sütü gelmeyen annelerin yardımına ilk koşan Şerife Bacı’dır. Kocasının durumu nedeniyle hanenin bütün yükünü sırtında taşımıştır.


1921 yılının Aralık ayında aniden bastıran kar yolları kapamış vaziyette iken, İnebolu’ya çıkarılan cephane ve silahların Kastamonu üzerinden Ankara’ya sevk edilmesi gerekiyordu. İnebolu, Türk istiklalinin mihenk taşı olarak görülmekte olup, Mustafa Kemal Atatürk’ün “Gözüm Sakarya’da, kulağım İnebolu’da” sözlerine muhatap olmuştur.

Şerife Bacı’nın Kahramanlık Destanı

Şerife Bacı Hangi Cephede Savaştı

Kafkas Cephesi’nde savaşan Şerife Bacı, bakacak başka kimse olmadığı için cephane sevkiyatında Elif’ini de yanında getirmek durumunda kalmıştı. Kağnısına top mermileri yüklendi. Sırtında taşıdığı Elif’i İnebolu çıkışında mermilerin arasında bir yere yerleştirdi. Sırtındaki yün yorganı hem mermileri hem de kızını koruyacak şekilde üzerlerine serdi. Kağnıyı çeken öküz birkaç kez kar ve tipi nedeniyle çökse de Şerife Bacı’nın itip kakmasıyla yoluna devam etmişti. 

Geçen zaman içerisinde soğuktan dolayı takati kalmayan ve gösterdiği insanüstü gayretiyle büyük bir motivasyon kaynağı olan Kafkas Cephesi kahramanı Şerife Bacı donarak şehit olduğunda 20 yaşında idi. Kastamonu Kışlası önünde, bebeği sırtında cephane yüklü kağnıda hayata gözlerini yummuştu. Şerife Bacı’nın bu destansı mücadelesi ve İnebolu’da gösterilen mücadele, Kurtuluş Savaşı sonrasında 11 Şubat 1924’te İnebolu’ya beyaz şeritli İstiklal Madalyası kazandırmıştır.

Şerife Bacı Anıtı
1973 yılında Cumhuriyetin 50. yılı nedeniyle Seydiler Belediye binası önüne Şerife Bacı’nın bir rölyefi yaptırılmıştır. İnebolu sahiline inildiğinde bir park içerisinde bulunan Şerife Bacı anıtı, canlarını vatan uğruna seve seve feda eden kahramanları temsilen dimdik ayakta durmaktadır. 

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler