Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaTarihMete Han Babasını Neden Öldürdü?

Mete Han Babasını Neden Öldürdü?

Mete Han’ın Türk Tarihindeki önemini bilmeyen yoktur. İsmi, her yerde bir efsane olarak anıldığı gibi, onun Hun tahtına hakan olduğu M.Ö 209 yılı, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kuruluş tarihi kabul edilir. Bu anlamda Türk Ordusu’nun ilk gerçek başbuğudur denilebilir.


Hun Ordusu’nda onlu sistemi kuran, dağınık orduyu, manga, bölük, tabur ve tümen şeklinde 10, 100, 100 ve 10000 kişilik sistemli birliklere bölen Mete Han, bu suretle dünyanın ilk düzenli ordusunu kurmuş ve bu orduyla adeta yenilmezlik zırhına bürünerek Tanrıkut ismiyle efsaneleşmiş, Oğuz Kağan Destanı’na konu olmuştur.

Peki Mete Han’ın Hun tahtına babasını öldürerek geçtiğini daha evvel duymuş muydunuz? Böylesine güçlü bir Türk Hakanı, sırf iktidar hırsıyla babasını katletmiş olabilir mi? kesin hükmü vermeden evvel Bilge Kağan’ın Orhun Kitabeleri’ndeki sözüne kulak vermeli; “Çin’in sözü tatlı, ipeği yumuşak imiş…”

Mete Han’ın Babasını Öldürmesi

Evet, burada baba-oğulun arasını açan ve sonunda Mete’nin babasını öldürmesiyle sonuçlanan gelişmeler hep Çin’in başının altından çıkmıştır. Zira Teoman Han’la evlendirilen Çin Prensesi Yen Shi, yarı Çinli yarı Türk melez bir tigin doğurduktan sonra tahtın kendi oğluna kalması için Mete’yi aradan çıkartmak istemiş ve binbir türlü entrikayla Teoman Han’ı da oğlunu öldürmeye ikna etmiştir.

Türk Töresi’ne göre, hakanın annesi de babası da Türk olması zorunluluğu bulunmasına rağmen, bu melez çocuğu hakan yapmak isteyen –ve böylece töreyi çiğneyen- Teoman, Yen Shi’nin oyunlarıyla oğluna tuzak kurmuş ve onu Hunlar’ın ezeli düşmanı olan Yüezhiler’e rehin olarak vermiştir.


Sözümona Yüezhiler’le barış yapacağını ve teminat olarak da oğlu Mete’yi onlara gönderdiğini söyleyen Teoman –ki planı Yen Shi yapmıştır- Mete düşmanların elinde esirken düşmana saldırmış ve böylece kendi eli kirlenmeden oğlunun ölmesini istemiştir.

Tabi ki söz konusu Mete olunca bu plan işlememiş, koskoca kabilenin elinden tek başına kurtulan Mete, kendisini ölüme gönderen ve Çin melezi tigini hakan yapmak isteyen babasına isyan bayrağını açarak; “Hakan bile olsa kimse töreyi çiğneyemez.” diyerek babasıyla harp etmiştir.

Emrinde sadece on bin çerisi olmasına rağmen, babasını alt etmeyi başaran Mete Han, tüm hükümdarlık yıllarını Çin’i dize getirmek ve Orta Asya’ya nizam vermek için harcamış ve Türk Töresi’nin en büyük muhafızı olmuştur. Bazen vatan, kandan da candan da anadan da atadan da evvel gelir vesselâm.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler