Pazartesi, Temmuz 15, 2024
Ana SayfaTurizmMasalsı Bir Trekking: Likya Yolu

Masalsı Bir Trekking: Likya Yolu

Likya Yolu Yürüyüş Rotası

Eğer bir doğa yürüyüşü planınız varsa bu seçeneği kesinlikle değerlendirmeniz gerekir! Fethiye’den başlayıp Antalya’ya kadar uzanan 535 kilometrelik tarihi Likya Yolu deneyimi unutulmaz deneyimler sunmak için sizi bekliyor. Parkur parkur ayrılmış şekilde olan bu yolu yürümek yaklaşık olarak 20 gününüzü alacak ancak buna değecek manzaralar ile karşılaşacaksınız. Yolun bakımı belediye, çeşitli sponsorluklar ve gönüllüler tarafından yapılmaktadır. Bu yüzden gayet keyifli bir 535 km yürüyeceğinizi unutmayın.

Likya Yolu’nun Tarihi

7. yüzyılda kurulan Likya aynı zamanda “Işıkların Şehri” olarak da adlandırılır. Doğanın içinde antik bir kent olarak konumlanmış bu şehir yüzyıllar boyunca pek çok kavmin saldırısına maruz kalmıştır. Oldukça önemli bir ticaret yolu olarak kullanılan Likya Yolu Akdeniz’in tüm güzelliğini barındırır.

Likya Yolu Parkurları

Ortalama 20 kilometreden oluşan 21 adet parkura(Likya yolu ilk 10 parkur yazısı ile bağlanacak) bölünmüş bu yolu dilediğiniz tempoda yürüyebilirsiniz ancak her güne bir parkur denk getirip 20 günde tamamlamanız daha iyi olacaktır. Her parkur sonunda çadır kurabileceğiniz alanlar ya da konaklayabileceğiniz pansiyonlar mevcuttur. Parkuların zorluk derecesi kolay düzeydedir genelde. Çok fazla tırmanma ya da tepe inme gibi durumla karşılaşmayacaksınız. Yol üstünde su ihtiyacınızı da karşılayabileceğiniz bölgeler bulunmaktadır.

Giderken Yanınıza Alacaklarınız

Sürekli yürüyüş halinde olacağınız için yanınıza çok fazla ağırlık yapmayacak şeyler almanızda fayda var. 40 litrelik bir yürüyüş çantası her anlamda işinizi görecektir. Çantanızdaki eşyaları da üç gruba bölerseniz daha da rahat edeceksiniz. İlk grup “gerekliler”, ikinci grup “olsa iyi olur” grubu üçüncü grup ise “lüksler grubu” olacak şekilde çantanıza yerleştirirseniz yürüyüş boyunca daha rahat edeceksinizdir. Rahat bir yürüyüş ayakkabısı ve güneşten korunmanız için bir şapkayı da yanınıza aldınız mı bu uzun ve keyif dolu yürüyüşe hazırsınız demektir!

Pek çok tarihi ve doğal güzellikle karşılaşacağınız bu yolculuk yorucu gibi görünse de size katacağı anıları düşününce yapılmayacak bir şey olduğu net olarak anlaşılıyor. Bahar aylarında yaparsanız hem doğal güzellikleri kaçırmamış olursunuz hem de sıcaktan bunalmadan eğlenebilirsiniz.

Likya Yolu İlk 10 Parkur

Dünyanın en iyi 10 yürüyüş yolu arasında gösterilen ve ülkemizin en uzun yürüyüş yolu olan Likya Yolu son yıllarda daha da popülerleşmeye başlamış durumda. Çantasını ve çadırını kapan bu 535 kilometrelik yolu yürümeye gidiyor. Peki bu yolun yürüyüş güzergahı nasıl planlanmış durumda? 21 parkurdan oluşan yolun tamamını yürümek yerine bir kısmını da tercih edebileceğinizi unutmayın. Şimdi gelin ilk 10 parkuru inceleyelim:

1. Ovacık-Karaağaç Köyü

24 kilometre uzunluğunda olan bu parkurun zorluk derecesi orta düzeydedir. Çadır kurulabilecek alanlar ve konaklayabileceğiniz pansiyonlar bulunmaktadır. Faralya ve Kabak Koyu’nda konaklayabilirsiniz.

2. Karaağaç Köyü-Bel Köyü

Çok dik yamaçları vs olmayan 25 kilometrelik bu yolda çok fazla pansiyon seçeneği bulunmamaktadır. Ancak köylüler uygun ücretler karşılığı evlerini size açıyorlar. Yemek ihtiyacınızı da bu köy evlerinde karşılayabilirsiniz.

3. Bel Köyü-Pyndai

19 kilometre uzunluğundaki bu parkur biraz daha zorlu geçecek sizin için. İnişli çıkışlı bir yol olan bu güzergahta sahil kenarında tesisler bulunmaktadır. Çadır alanları ve pansiyonda geceyi rahatlıkla geçirebilirsiniz.

4. Pyndai-Kınık

16 kilometrelik bu yol diğerlerine göre en kolay olanı. Çadır alanları ve çokça sayıda pansiyon mevcut.

5. Kınık-Akbel

19 kilometre süren bu yolun pek çok noktasında kamp alanları bulunmaktadır. Zorluk derecesi ise orta düzeydir.

6. Akbel-Kalkan

Kilometre bilgisi olmayan bu yolu ortalama 12 saatte yürüyebilirsiniz. Bu parkurda da çadır ile ya da pansiyonlarda konaklama yine mevcuttur.

7. Akbel-Çukurbağ

Likya yolunun en uzun parkuru olan bu güzergah tam 38 kilometre! Oldukça zorlu bir parkur. Dilerseniz haritadan bakıp bu yolu kısaltabilirsiniz. Konaklamak için kullanabileceğiniz köy evleri ve pansiyonlar mevcuttur.

8. Çukurbağ-Kaş

8 kilometrelik yol sonunda Kaş’a ulaşacaksınız. Yol kısa gibi görünse de parkur fazlasıyla zorlu olduğundan dikkatli olmalısınız. Dik bir yamaçtan 3 kilometre kadar aşağı Kaş sahiline ineceksiniz.

9. Kaş-Fakdere

12 kilometrelik bu yol sizi çok yormayacak zorluğa sahiptir. Parkur sırasında konaklayabileceğiniz bungalov evler ve pansiyonlar göreceksiniz.

10. Fakdere-Aperiae

20 kilometrelik bu yol boyunca parkur sonuna kadar konaklanabilecek bir pansiyon bulunmamaktadır ancak dilerseniz parkur üstünde antik kent içinde çadır alanları vardır. Yeterli yemeğiniz ve suyunuz varsa bunları tercih edebilirsiniz.

Likya Yolu İkinci 11 Parkur

1. Aperiae-Demre

Bir süre orman içinde bir süre de deniz kenarında ilerleyeceğiniz 21 kilometrelik bu yolun zorluk derecesi sizi yormayacak cinsten. Pek çok kamp alanı ve kalabileceğiniz pansiyon bulabilirsiniz.

2. Demre-Alakilise

Zorluk derecesi oldukça yüksek olan bu parkurun mesafesi 18 kilometre. Su sorunu yaşayabilirsiniz bu yüzden su stoklamanızda fayda olacaktır. Çok fazla kamp yeri ve pansiyon bulamayacağınız bu parkur genellikle tırmanma şeklinde ilerliyor. Dilerseniz araç kiralayarak bu yolu geçebilirsiniz.

3. Alakilise-Finike

Ortanın üstünde zorluk derecesine sahip bu parkurun mesafesi 28 kilometre. Su sorunu yaşayabilme olasılığına karşı yanınıza su stoğu yapmanızda fayda var. Ayrıca kamp alanları ve pansiyonların sayısı da oldukça az. Sabah Alakilise’den yola çıkarsanız akşama kadar Finike’ye varabilirisiniz.

4. Finike-Gelidonya

En uzun mesafeli parkur olan bu yol tam 42 kilometre uzunluğunda! Yol uzun olsa bile parkurun zorluk derecesi oldukça düşük.

5. Gelidonya-Adrasan

Bir süre tırmanış şeklinde devam eden bu parkurun da mesafesi 21 kilometre uzunluğunda. Su sorunu yaşayacağınız için yanınıza su stoklamanız gerekebilir. Parkur sonuna kadar konaklayabileceğiniz bir yer bulunmamaktadır. Ancak dilerseniz yoldaki ormanlık alanlara çadır kurabilirsiniz.

6. Adrasan-Olympos

Parkur sonu en güzel yerlerden birine açılan bu yolum mesafesi 17 kilometre uzunluğunda. Su sorunu olabilir, en az 2 litre su ile yola çıkmanızda fayda var.

7. Olympos-Yukarı Beycik

Deniz gören tek yayla olan Yukarı Beycik bölgesine ulaşmanız için 21 kilometre yürümeniz gerekecek. Dere yatakları yoğun olduğu için su ihtiyacınızı yolda karşılayabilirsiniz. Çok sayıda pansiyon ve çadır alanı da bulunduğunu unutmayın.

8. Yukarı Beycik-Gedelme

Tahtalı Dağı’na kadar zorluk derecesi yüksek olan bu parkur, dağa çıkıştan sonra kolaylayacak. 20 kilometre uzunluğundaki bu parkurda 500 metre karelik güzel bir kamping alanı mevcut. Bunu kaçırmayın derim!

9. Gedelme-Kanyon

20 kilometrelik bu yol bir miktar zor. Su sorunu ya da kamp alanı gibi sorunlar yaşamayacaksınız ancak öncelikle kanyondan sıfır noktasına kadar aşağı ineceksiniz sonrasında ise dik bir tırmanış sizi bekliyor. Ancak dayanın, neredeyse sonuna gelmek üzeresiniz.

10. Kanyon-Hisarçandır

20 kilometre uzunluğunda olan bu yol yapacağınız en zorlu yol olacaktır. En dik tırmanışınızı gerçekleştireceğiniz bu yılda su konusunda hazırlıklı olmalısınız.

11. Hisarçandır-Geyikbayırı

Mesafesi net olarak belirtilmeyen bu parkur sizin son noktanız ancak gerçekten oldukça zorlu bir kapanış yapacaksınız. Fazlasıyla inişli çıkışlı yollardan geçeceksiniz. Ancak sonucunda 535 kilometreyi tamamlamış olmanın mutluluğu her şeye değer olduğunu kanıtlayacak.

Likya yolu, hayatınız boyunca unutamayacağınız şahane bir etkinlik olarak hafızanızda kalacak. Dilerseniz tamamını değil, bir kısmını da yürüyerek bu macerayı siz de yaşayabilirsiniz.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler