Perşembe, Haziran 13, 2024
Ana SayfaSağlıkMasabaşında Çalışanların Korkulu Rüyası : Karpal Tünel Sendromu

Masabaşında Çalışanların Korkulu Rüyası : Karpal Tünel Sendromu

Gün içinde zamanınızın büyük bir bölümü bilgisayar başında çalışarak geçiyorsa ya da işinizin önemli bir kısmını parmaklarınızla yapıyorsanız, siz de karpal tünel sendromu riski alıyor olabilirsiniz.

Parmaklarda uyuşma, süreli sızlama, bileği hareket ettirirken ağrı gibi belirtiler ciddiye alınmazsa durum ciddileşebilir. Elinizi ve parmaklarınızı kullanamaz hale gelebilirsiniz. Aslında karpal tünel sendromuna sebep olan aksaklık el bileği ve bileğin üst kısmındaki bölgede yer alan karpal kanalda yaşanan zorlanma ve sinir sıkışmalarından kaynaklanır. İlerlediğinde elinizi kullanmada kısıtlanma yaşayabilirsiniz. Hatta başparmak kökünden itibaren elinizdeki kasların erimesi söz konusu olabilir.


Karpal Tünel Sendromu Kimlerde Görülür?

Fark edilmediğinde ve ilerlediğinde hareket kabiliyetini kısıtlayan, sonuçları iş göremezliğe kadar uzanabilecek karpal tünel sendromu, yoğun olarak parmaklarını kullanarak çalışanlarda görülür.

Sürekli olarak bilgisayar kullananların yanı sıra, parmaklarıyla müzik aleti çalanlarda, el işleriyle meşgul olan ev kadınlarında, el aletleriyle çalışmayı sürdüren marangozlarda, kullandıkları el aletlerinde titreşim bulunan elektrik teknisyenlerinde karpal tünel sendromu ile karşılaşılabilir.

Belirtilerin şiddeti ve sonuçları rahatsızlığın aşamasına göre değişen karpal tünel sendromu, ellerin, bileklerin ve vücudun kullanımına bağlı oluşur. Genetik bir rahatsızlık değildir. 


Karpal Tünel Sendromuna Yakalanmamak için Ne Yapılabilir?

Bu tür bir risk taşıyor olması, belirli meslek gruplarındaki kişilerin tamamında aynı rahatsızlığın yaşanacağı anlamına gelmez. Karpal tünel sendromundan korunabilmek için herkesin uygulayabileceği pratik önerileri deneyebilirsiniz;

● Çalışma şeklinize göre parmaklarınızı ve ellerinizi doğru kullandığınızdan emin olmalısınız. Doğru tekniği bilmemek daha fazla enerji harcamanıza ve zorlanmanıza neden olur.

● Çalışmanız sırasında geçişler yapabileceğiniz başka işler varsa, parmaklarınızla yaptığınız işi ara ara değiştirip başka bir işe geçebilirsiniz.

● Çalışmadığınız zamanlarda ellerinizi rahatlatmaya zaman ayırabilirsiniz. Ellerinizi serbest bırakmak, kaslarını gevşetmek ve el kaslarını geliştirmek için yapılan egzersiz hareketleri yardımcı olur.

● Titreşimli alet kullananlarda(müzik aleti, elektrikli gereçler, motorlu gereçler vb. ) belirli dönemlerde işe günlük olarak verilen aralar, daha hafif işler yapma ya da dinlenme dönemleri ihmal edilmemelidir.

● El masajı el ve bileklerin gevşetilmesinde yardımcı olur.

● Parmaklarda uyuşma, elektriklenme, el, bilek ve kola doğru uzanan ağrılar fark edildiğinde zaman kaybetmeden bir uzmandan destek alınmalıdır. Sinir hasarı gözlenmeden alınacak önlemler, tedavi sürecini kısaltacaktır.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler