Salı, Haziran 25, 2024
Ana SayfaKültürMacaristan Türklerle Akrabalık Bağını Araştırmak İçin Enstitü Kurdu

Macaristan Türklerle Akrabalık Bağını Araştırmak İçin Enstitü Kurdu

Macarların kökenini araştırmak amacıyla kurulan Macaristan Araştırma Enstitüsü 01/01/2019 tarihinden itibaren göreve başladı. Başbakan Victor Orban tarafından imzalanan kararnameyle kurulan enstitü, Türklerle Macarlar arasındaki olası bağları tespit ederek kimlik tartışmalarına son vermeyi hedefliyor. 


Öte yandan bu komisyonla Türk-Finno-Ural dil varsayımının da yanıtını bulacağı bizzat Macaristan İnsan Kaynakları Bakanı Miklos Kasler tarafından geçtiğimiz ekim ayında dile getirilmişti. Enstitüde antropologlar, arkeologlar, tarihçiler, etnograflar ve dil bilimcilerin görev yapacağı açıklandı.

Macarlarla Türklerin akraba olup olmadığını inceleyecek enstitü ayrıca:

  • • 9. yüzyılda Karpatlar Havzası’na gelen Macarların kökeni
  • • Macar topraklarının nasıl kazanıldığı
  • • Orta Çağ Macarları

konularını mercek altına alacak.

Macarlar Hunlardan mı Geliyor?

Mevcut durumda bugünkü ülke topraklarına hangi bölgeden gelindiğine dair Macar tarihçileri arasında bir fikir birlikteliği olduğundan bahsetmek güç görünüyor. Genel kabul gören iddialardan birisi Macarların atalarının Hunlar olduğu yönündedir. Bu fikri benimseyen bazı Macarlar, kendisini Hun olarak tanımlayan on binlerce insanı Avrupa Birliği’nde azınlık olarak kabul ettirmeye çalışmıştı. Ancak girişim, Hunların mevcut durumda bir dili ve geleneği olmadığı gerekçesiyle reddedilmişti.

Macar genlerinin Kökeni

Macaristan Hun-Türk Kurultayları
Tarihi açıdan bakılacak olursa Macar Krallığı’nın 1000 yılında ilan edildiğini ve Bizans İmparatorluğu tarafından Macar Kralı’na takdim edilen tacın üzerinde “Türkiya’nın Kralı” yazdığını görürüz. Taç halen üzerindeki bu ibare ile sergilenmektedir. Bu durum da Macaristan’da bazı insanların kendisini Türk olarak görmesini sağlamıştı. 

Macarların nereden geldiğine dair yapılan bir araştırma kapsamında, Macar boylarının Orta Avrupa coğrafyasına geldiği tarihte Macarları yöneten ve ilk kral olan Arpad Hanedanı III. Bela’nın DNA’ları aranmıştı. Araştırma Macar genlerinin Asya kökenli olduğunu ortaya koymuş olup, bunun için yeni bulunan ve ilk Macar boylarına ait olduğu anlaşılan bazı mezarlarda tespit edilen kalıntılar kullanılmıştı.

Macaristan Hun-Türk Kurultayları
Macaristan Başbakanı: Macar dili ve Türk dili arasında bir bağ var.

Geçtiğimiz eylül ayında Kırgızistan’da düzenlenen Türk Konseyi 6. Devlet Başkanları Zirvesi’nde söz alan Macaristan Başbakanı Victor Orban, Macar dili ile Türk dili arasında bir bağ bulunduğuna dikkatleri çekmişti. Söz konusu zirveye üye sıfatıyla Azerbaycan, Türkiye, Kazakistan, onur konuğu olarak Özbekistan, gözlemci ülke olarak ise Macaristan katılım sağlamıştı. 

Zirvede Macar Başbakanı tarafından ifade edilen “Türkler ve Macarlar arasındaki bağlar” konusunda da araştırma yapacak olan enstitü, Macar dilinin özellikleri, yapısı ile Macar kültürüyle etkileşimini de ele alacak ve enstitüde başkanlık görevini Jozsef Gabor Horvath-Lugossy yürütecek. 

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler