Çarşamba, Haziran 12, 2024
Ana SayfaSağlıkLösemi Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Lösemi Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Lösemi hastalığını ve erken teşhisin önemini anlatmak aynı zamanda  farkındalık yaratmak için her yıl 2-8 Kasım tarihleri arasında  “Lösemili Çocuklar Haftası” olarak kutlanıyor.


Lösemi Nedir?

Lösemi bir kan hastalığıdır. 4 farklı tip kan kanseri için kullanılan genel kavramdır. Bu 4 değişik lösemi tipinde ortak olan kemik iliğindeki bir hücreden başlamalarıdır. Hücre değişime uğrar ve bir çeşit lösemi hücresi haline gelir. Her yaşta ortaya çıkabileceği gibi çocuklarda en çok 1-5 yaşları arasında görülüyor. Tedavide erken teşhis önemlidir.

İlik hücresi “lösemik” bir değişime girdiğinde, birçok hücreye bölünürek normal hücrelerden daha fazla büyüyerek, daha çok yaşar ve zaman içerisinde normal hücrelerden daha baskın ve çoklu hale gelerek  hastalık oluşturur.


Belirtileri Nelerdir?

Löseminin bazı belirti ve bulguları daha yaygın görülen birçoğumuzun yaşadığı diğer hastalıklara benzemektedir. Tanı koymak için spesifik kan testleri ve kemik iliği testleri gereklidir. Belirti ve bulgular löseminin tipine göre değişiklik göstermektedir. Akut lösemi belirti ve bulguları şunlardır:

*Yorgunluk ve halsizlik yada her ikisi

*Fiziksel aktivite sırasında nefes darlığı

*Solgun cilt rengi

*Hafif ateş veya gece terlemeleri

*Kesi yaralanmalarının yavaş iyileşmesi ve aşırı kanama

*Nedeni bilinmeyen siyah ve mavi lekeler (çürükler)

*Cilt altında iğne başı büyüklüğünde kırmızı noktalar

*Kemik ve eklemlerde (örneğin dizler, kalçalar veya omuzlar) ağrı

*Beyaz küre özellikle monosit ve nötrofil sayısında düşme görülmesi

*İştahsızlık ve kilo kaybı

Lösemi Tedavisi

Lösemi hastaları tedavisi konusunda tecrübe kazanmış hekimlerin ve teçhizatın bulunduğu sağlık merkezlerinden tıbbi yardım almaları tedavinin ilk ve önemli aşamasıdır. Lösemi tedavisinin amacı “tam remisyonu” sağlamaktır. Bunun anlamı tedavi sonrasında hiçbir hastalık belirtisinin kalmaması ve hastanın sağlıklı hale gelmesidir. Günümüzde giderek daha fazla lösemi hastası büyük ilerleme kaydederek tedavi sonrasında en az 5 yıl tam remisyona girmektedirler.

Sağlık kuruluş ve çalışanlarının sivil toplum örgüt ve vakıfların ortak amaçları ;

*Lösemi ve diğer kanserleri teşhis ve tedavi etmek

*Tedavinin yan etkilerini önlemek ve dindirmek

*Hastalığın geri dönüşünü önlemeye çalışmak

*Yaşam kalitesini ve refahı geliştirmek

Toplum olarak hepimize düşen görevler vardır.Hasta dostlarımızın yanında olmak, onlara moral motivasyon desteği vermek, toplumdan dışlamak yerine herkesin potansiyel hasta olabileceğini unutmadan onların yanında olmak, yaşam şartlarının iyileşmesi çalışmalarında destek vermek, kan ve ilik desteğinde bulunmak.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler