Perşembe, Haziran 13, 2024
Ana SayfaTarihKore Savaşı'ndaki Kutup Yıldızı: Türk Ordusu

Kore Savaşı’ndaki Kutup Yıldızı: Türk Ordusu

Türkiye’den çok uzakta Türk askerlerinin savaştığı ve şehit olduğu savaşın yıl dönümündeyiz.


Asya kıtası ile köprü konumunda olan Kore yarımadası Çin, Japonya, Rusya ve ABD gibi büyük güçler arasında stratejik bir öneme sahiptir.

Kore tarihi son 15 yıldır bu güçlerin rekabetine sahne olmuştur. Bu devletlerin birbirleri ile verdiği güç savaşından zarar gören taraf ise Kore halkı olmuştur.

Kore Savaşı’na Giden Süreç

Japonya, 1895 Çin-Japon Savaşı’nda Çin’i, 1904-1905 Rus-Japon Savaşı’nda Rusya’yı yenerek Kore yarımadası üzerinde büyük bir nüfuza sahip olmuştur. 1910 yılında Kore’yi işgal ederek kendine bağlı bir eyalet haline getirmiştir. Kore’deki Japon hakimiyeti İkinci Dünya Savaşı’na kadar sürmüştür.

İkinci Dünya Savaşı’nda Amerika’nın Japonya’ya atom bombası atmasıyla Japonya teslim oldu. Böylece Kore’deki Japon işgali de sona erdi.

Güney ve Kuzey Kore Devletlerinin Kurulması

İkinci Dünya Savaşı sonunda ABD ve Rusya arasında yapılan anlaşmaya göre, Kore iki devlet arasında 38’inci paralelin sınır hattı olarak belirlenmesi ile ikiye bölündü. Kuzey Kore’yi Sovyetler, Güney Kore’yi ABD işgal etti.

Birleşmiş Milletlerin yarımadayı birleştirme çabaları boşa çıktı. Amerika’nın liderliğinde 10 Mayıs 1948’de güney Kore’de seçimler yapıldı ve “Güney Kore Cumhuriyeti” kuruldu. Karşı hamle olarak beş ay sonra 9 Eylül 1948’ de Kuzey’ de ‘Kore Halk Cumhuriyeti’ kuruldu.

İkinci Dünya Savaşı sonrası Kore, dünyada oluşan bloklaşmasının en net görüldüğü yer oldu. Aynı ülkenin insanları, kardeşler birbirine düşman olmuştu.

Kuzey Kore’nin Güney Kore’ye Saldırması


Sovyetler, Amerika’yı Asya kıtasından atmak için sınıra asker yığmaya başladı. Moskova’dan gelen emirle 25 Haziran 1950 sabahından itibaren Güney Kore’ye karşı saldırı gerçekleştirildi. Kore Halk Ordusu (KPA), iki ülke arasındaki sınır çizgisi 38. Paraleli geçip, hızla Güney Kore’nin başkentini işgal etti.

Birleşmiş Milletler’in Çağrısı ve Türkiye

Amerika işgalden bir yıl önce Sovyetlere karşı 4 Nisan 1949’da 12 ülkeyi içine alan NATO’yu kurmuştu. İkinci Dünya Savaşı’ndan dolayı yorgun olan Amerika, Birleşmiş Milletleri devreye soktu. Birleşmiş Milletler 27 Haziran 1950 tarihinde üye ülkelere savaşa katılma çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletlerin çağrısı sonucu Türkiye, Tuğgeneral Tahsin Yazıcı komutasındaki 259 subay, 18 askeri memur, 4 sivil memur, 395 astsubay, 4414 erbaş ve er olmak üzere 5090 kişilik 1. Türk tugayı askerler, devlet yöneticiler ve halk tarafından 2 Ekim’de İskenderun Limanı’ndan uğurlandı.


Türk Ordusu Süveyş Kanalı – Kızıldeniz–Mendep Boğazı–Seylan Adasının merkezi Colombo – Singapur–Filipinler ve Formaza Adası rotasını izleyerek 17 Ekim 1950 Puson Limanı’nda karaya çıktı.

Amerika Ordusuna bağlanan Türk Tugayına “North Star” (Kutup Yıldızı) adı verildi. Savaşın en çetin anlarında inisiyatif kullanan Tuğgeneral Tahsin Yazıcı, savaşta Türk tugayının büyük başarılar kazanmasını sağlamıştır. Savaş kayıtlarına göre Türk tugayı dört ayrı kez savaşın kaderini değiştirecek hamlelerde bulunmuş, “Kunur” ve “Kumyangjang-ni” muharebeleri ile yenilmez denilen Çin ordularını yenerek BM kuvvetlerini büyük bir hezimetten kurtarmıştır.

Savaşta iki taraf da kesin bir zafer elde edemediler. Savaşın ardından Türk tugayı bir süre Kore’de kaldı. 1960’da Türk askeri varlığı bir bölüğe indirildi.1965’te ise bir Manga bırakıldı ve sonra o da yurda döndü.

Kore’ye yardıma giden Türkiye’ye, Amerikan Kongresi “Mümtaz Birlik Nişanı ve Beratı”, Güney Kore Cumhurbaşkanı “Birlik Nişanı” verdi. 

Kore Savaşının Türkiye Açısından Sonuçları

Türkiye 1952 yılında NATO üyeliğine alındı.

37 Subay, 26 Astsubay, 658 er olmak üzere toplam 721 şehit, 2147 yaralı 234 esir ve 175 kayıp verildi.

Bugün Türk Şehitliği Güney Kore’nin Seul–Pusan Kasabasının yakınında Tanggok Mezarlığında Pusan Şehitliğinde bulunmaktadır.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler