Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaTarihKont Drakula'nın Dört Yıl Boyunca Tokat Kalesinde Esir Tutulduğunu Biliyor Muydunuz?

Kont Drakula’nın Dört Yıl Boyunca Tokat Kalesinde Esir Tutulduğunu Biliyor Muydunuz?

Vampirlerin atası ya da Kazıklı Voyvoda olarak da bilinen, birçok filme konu olmuş Eflak prensi 3. Vlad Tokat Kalesinde 4 yıl boyunca esir tutuldu.


Romanya prensi ve Eflak voyvodası 3. Vlad, 15. yüzyılda Tokat Kalesinde 4 yıl boyunca esir tutulup ardından Kütahya’ya gönderilmiş, oradan kaçarak Romanya’ya dönmeyi başarmıştır.

Tokat Kalesi Tokat’ın en eski yerleşim yerlerindendir. Tam olarak hangi dönemde kimler tarafından yapıldığı bilinmeyen kalede tarihte “Kazıklı Voyvoda” olarak da bilinen 3. Vlad’in esir tutulmuş olması Tokat Kalesi için dikkat çekici bir özelliktir.

Tarihin en acımasız yöneticilerinden Kont Dracula, 1443-1447 yılları arasında zorunlu sürgün olarak Tokat Kalesi zindanında tutulmuştur. Osmanlı Sarayında Fatih Sultan Mehmet ile birlikte büyüyen Vlad, Fatih’in tahta çıkmasının ardından, Osmanlı aleyhine faaliyetlerde bulunması dolayısıyla Tokat Kalesinde zindana atılmıştır. Burada 4 yıl kalan Vlad, sonrasında Kütahya Emet’e gönderilmiş, fakat bir yolunu bularak Romanya’ya kaçmayı başarmıştır.


Fatih Sultan Mehmet’in yanında yetişen Vlad, Fatih ile birlikte Molla Gürani’nin derslerine katılmış, iyi ilişkiler içinde bulunmuştur.

Eflak prensliğine atanan Vlad, Eflak’a gönderilen Niğbolu sancakbeyi Hamza Bey’i kazığa oturtarak öldürmüş, esir aldığı Osmanlı askerlerini kazığa çakmıştır. Kazıklı voyvoda, hikayeleri, işlediği vahşetler,düşmanlarını kazıktan geçirip kanını içme özelliği ile Drakula ve vampir olarak tanımlanmıştır.

İlişkili İçerik: Kazıklı Voyvoda (Kont Dracula) Kimdir?

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler