Pazartesi, Temmuz 15, 2024
Ana SayfaTarihKızıl Elma

Kızıl Elma


Kızıl, Türk kültüründe genellikle kıymetli sayılan bir renk; Elma ise mistik bir yanı bulunan; bolluk, bereket, şifa kaynağı olarak görülen bir meyvedir.

Kızıl Elma üzerinde düşünüldükçe uzaklaşan ancak uzaklaştığı oranda cazibesi artan ülkülerin bir simgesidir. Başka bir ifadeyle düşsen bile ayağa kalkmak, yorulsan bile durmamak, ölsen bile tekrar dirilmektir.

Kızıl Elma’ya gerek tarihimizde gerekse edebiyatımızda rastlıyoruz.

Türk tarihine baktığımız zaman Kızıl Elma Oğuz Türklerinden başlamış ve bugüne ulaşmıştır. Oğuz Türkleri,Hazar denizinin doğusunda yaşarken Hazar bölgesinin tümüne egemen olan Hazar Kağan’ının ipek çadırının tepesindeki “Altın Top” (Kızıl Elma) onlar için ulaşılması güçte olsa ulaşılmak istenen bir hedef oluşturuyordu. Çünkü bu Altın Top yani Kızıl Elma; Hazar kağanları için bölgelerindeki hakimiyetinin en büyük ifadesiydi. Bu Altın Top, kimin eline geçerse hakimiyette onun oluyordu. Altın Top; böyle bir ülkü idi.

Zamanla bu ülkü bir hayal de olsa, Oğuz Türkleri tarafından elde edildi. Elde edildikten sonra ise, yeni ülküler belirlendi. Çünkü onlar için, toplumdaki kişileri birbirine bağlayan en büyük bağlantının çıkar ve ihtiyaç birliğinden öte, bu tür ülkü birliktelikleri olduğuna inanılıyordu. Ülküleri olmayan bir toplumun; yürüyen bir yığından farkı olmadığı düşünülüyordu.

İslamiyet’ten sonra Türklerin Kızıl Elma’sı İstanbul’un Fethioldu. Hz. Muhammed’in (s.a.v) Hadis-i Şerif’ine layık olmayı kendisine ülkü edinen Fatih Sultan Mehmet ve ordusu bu ülküye de ulaştıktan sonra Kızıl Elma Roma’daki Saint Pierre kilisesine taşındı. Çünkü burası Katolik dünyasının kalbiydi. Fatih Sultan Mehmet’te bunun farkındaydı ve Otranto seferi ile Kızıl Elma’ya ulaşmak istedi.

Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’un fethinden sonra Arnavutluk’u ele geçirmek için bu bölgeye birçok akıncı birlikleri gönderdi. Bu birlikler Dalmaçya kıyılarını geçip, Adriyatik denizinin karşı yakasındaki İtalya’ya yaklaştıkça, İtalya’da büyük korkular egemen olmaya başladı. 

Bunun üzerine 1479 yılında “Osmanlı-Venedik Anlaşması” imzalandı. Bu sırada Napoli krallığı, Osmanlılarla yaptığı ittifakları dinlemedi ve özellikle Osmanlı tarafından kuşatılan Rodos şövalyelerine yardım göndererek, Osmanlıların tepkisini çekti. Venedik’in de kışkırtmalarıyla Fatih Sultan Mehmet bölgede bulunan Gedik Ahmet Paşa’yı Arnavutluk sahilinden asker alarak Güney İtalya’nın Avlonya limanına çıkmasını istedi.

26 Temmuz 1480 tarihinde, Gedik Ahmet Paşa emrinde 135 gemi ve 18.000 asker ile, İtalya’nın güney ucunda bulunan “Otranto” bölgesine çıkarma yapıldı. Aslında, bu seferin hedefi her ne kadar Brindisi şehrinin bulunduğu “Puglia” bölgesi olsa da, daha korunaksız durumdaki “Otranto” bölgesine çıkılması uygun bulunmuştu. 3 Mayıs 1481 yılında Fatih Sultan Mehmet’in vefatıyla yerine geçen II. Bayezid, kardeşi Cem Sultan’la olan iktidar kavgası nedeniyle 12 aylık bir toprak sahipliği sonrası Gedikli Ahmet Paşa’yı geri çağırmıştır.

Böylelikle Fatih’in Kızıl Elma’sı Otranto seferinde son buldu.

Kızıl Elma, Türk Edebiyatında kendilerine büyük bir bölüm ayırttıran, Türkçülük akımının kurucularından Ömer Seyfettin’in ve Ziya Gökalp’in de kağıtlarına nakış nakış işlenmiştir.

Ömer Seyfettin’in Kızıl Elma adlı hikayesinde;

Zamanın padişahlarından Kanuni Sultan Süleyman,

Kızıl Elma’ya
Kızıl Elma’ya
Kızıl Elma’ya gideceğiz

naraları atan askerlerinden rastgele 3 tanesini otağına çağırtır. Hepsine ayrı ayrı Kızıl Elma’nın neresi olduğun sorar. Üçü de “Padişahın askerlerini götüreceği yer” olarak tanımlar. Bunun üzerine padişah orda bulunan beylerine döner:

Hakikat bir! ‘Kızıl Elma’ benim gitmek istediğim yer, işte… Hakk’ın beni göndereceği yer…’’ der ve hikaye burada tamamlanır.

Ziya Gökalp ise Kızıl Elma adlı şiirinin son kısmında şu sözleri söyler ;

Kızıl Elma oldu bir Cennet
Oradan Turan’a yağdı saadet
Ey Tanrı icabet kıl bu duaya:
Bizi de kavuştur Kızıl Elma’ya
!”

Günümüze bakacak olursak Kızıl Elma’ya yalnız Türk Milliyetçilerinin sahip çıktığı görülmektedir. Türk Milliyetçilerinin Kızıl Elma’sı büyük Türk Birliği yani Turan’ıkurmaktır. Bunu hayal bile edemeyenlere inat Türk Milliyetçileri Kızıl Elma’sına doğru durmadan koşmaktadır.

Hiç şüphesiz bir gün Turan kurulacaktır. Peki o zaman Kızıl Elma bitecek midir? Asla!

Dünya feth edilse evren feth edilmek için Türk’ü bekleyecek.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler