Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaTürk MutfağıKırgızistan'ın Yemek Kültürü ve En Meşhur Kırgız Yemekleri

Kırgızistan’ın Yemek Kültürü ve En Meşhur Kırgız Yemekleri

Çekik gözlü soydaşlarımız olan Kırgızların (Kırk Uz) renkli hayat tarzları ve zengin kültürleri kadar Kırgız yemekleri de dikkat çekici bir keyfiyete haizdir. Tarihten gelen göçebe yaşam tarzını yarı göçebe olarak devam ettiren Kırgızistan Türkleri, özellikle etli ve hamurlu yemekleriyle damak zevki bakımından Anadolu’ya benzer bir özellik göstermektedirler.


Kırgızistan’ın Yemek Kültürü

Bilindiği gibi yemek kültürü, mutlaka tarihten gelen geleneksel izler taşır. Bu hâliyle Kırgız yemekleri de Kırgız Türkleri’nin göçebe hayat tarzından etkilenmiş ve çoğunlukla hayvancılık yapan Kırgızlar, her Türk toplumu gibi etli yemeklere büyük önem vermişlerdir.

Etli yemeklerin dışında hamur işleri de beğenilerek tüketilen ve damakları şenlendiren yemek türleri arasındadır ki, bunlardan bazıları önünüze konulsa, bunların Kırgız yemeği olduğunu anlamayıp, Anadolu yöresine ait bir yemek sanabilirsiniz. Dolayısıyla burada damak zevki bakımından etnik bir benzerlik vardır.

Kırgızistan’ın En Meşhur Yemekleri

Her toplumun olduğu gibi, Kırgız toplumunun da birbirinden güzel ve tatmaya değer yemek çeşitleri vardır. Bunun içindir ki genel anlamda Türk Mutfağı’nın ne kadar geniş olduğunun kanıtı olarak, Anadolu Mutfağı kadar Kırgızistan Mutfağı’da çok özel örnekler barındırır. İşte Meşhur Kırgız yemekleri denince akla gelen ilk örnekler;

Kırgız Pilavı


Adeta Türk toplumlarının milli yemeklerinden birisi hâline gelen pilav, hiç şüphesiz Kırgızistan’da da en fazla tüketilen yemeklerden birisidir. Türk toplumları, pilavları o kadar çok çeşitlendirmişlerdir ki, yüzlerce farklı türde pilav türü Türk coğrafyasında pişirilmekte, Türk anaları tarafından evlatlarına yedirilmektedir. Bunlardan biri olan ve Kırgızlara özgü bir tarifle yapılan Kırgız Pilavı ki Kırgızistan’da “plov” denir. Etli, havuçlu ve kuru meyveli olarak yapılan Kırgız Pilavı için et tercihi öncelikli olarak kuzu eti oluyor. Bazı bölgelerde pilava safran konulması da yerleşmiş alışkanlıklar arasında. 

Boorsok – Kırgız Pişisi


Kırgızistan’da daha çok kahvaltılarda tüketilen Boorsok, koyun yağında pişirilen bir tür hamur kızartmasıdır. Kırgızlar bunu bazen sade, bazen de reçelle ikram ederler. Anadolu mutfağında bolca tüketilen pişi ile benzer özelliklere sahip olan Boorsok ana yemek öncesinde de servis ediliyor. 

Beshparmak – Beşparmak


Kırgızistan’da Yemeklerin Şahı olarak tabir edilen beshparmak, Kırgızların en ünlü yemeğidir denilebilir. Et suyunda haşlanmış eriştenin üzerine koyulan soğan ve küçük at ya da koyun etiyle yapılan beshparmak, önemli günlerde pişirilen çok meşhur bir Kırgız yemeğidir. Bu yemeğe beşparmak denilmesinin sebebi, bu yemeği tadanların adeta beş parmaklarını kullanarak bu enfes lezzetin tadını çıkarması olarak anlatılır.

Kuurdak


Kuurdak, Kırgız mutfağının ulusal yemeklerinden sayılabilecek ağırlığa sahip bir yemek. Yeni kesilmiş inek, keçi veya koyunun kalp, böbrek, karaciğer gibi iç organlarının karıştırılıp kavrulmasıyla ortaya bu coğrafyada çok sevilen bir lezzet çıkıyor. Üzerine ise fırınlanmış patates ve soğan halkaları ilave ediliyor.

Tüm bunların dışında, eğer birgün yolunuz Kırgızistan’a düşerse, Manty (Kırgız Mantısı), Şaşlık Kebabı gibi lezzetlerini tatmadan, hele hele bir Kırgız Kımızı içmeden dönmeyin deriz.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler