Pazartesi, Temmuz 15, 2024
Ana SayfaKültürKırgız Türklerinde Misafir Ağırlama ve Milli Yemek Kültürü

Kırgız Türklerinde Misafir Ağırlama ve Milli Yemek Kültürü

Kırgızlarda misafir ağırlamak birçok yönüyle Türkiye Türkleri ile benzerlik gösterse de, sofra adetleri bir o kadar farklıdır.

Türkiye’de evimize misafir davetlerimizi “yemeğe” veya “çaya almak” olarak kategorize ederiz. Fakat Kırgız Türkleri için misafiri çaya almak gibi bir durum kesinlikle söz konusu bile değildir. Geçerken uğramış bir misafir dahi olsa meşhur kırgız ekmeğinden yedirilmeden gönderilmez. Sunulan bu ekmeği yememek de ekmek sunmamak kadar ayıp karşılanır. Kırgızistan’da yapacağınız bu tür davranışlar, adet bilmez ve görgüsüz olarak nitelendirilmenize neden olabilir.


Kırgız geleneklerine göre eve giren ev halkı dışındaki herkes misafirdir. Misafire en değerli yiyeceklerini sunmak ise ev sahibinin vazifesidir. Çay ikram edilirken yanında muhakkak ekmek, tatlı, reçel ve kuruyemiş servisi de yapılır. Özel olarak konuk edilecek misafire ise kesinlikle koyun kesilmeli veya et satın alınarak ikram edilmelidir. Misafir sofralarının baş köşesinde genellikle Kırgızların milli yemeği olan “beşbarmak” yemeği bulunur.

Kırgızistan yemekleri içerisinde önemli bir yeri olan Beşbarmak yemeği,doğranmış et, erişte, soğan, et suyu karışımından yapılan bir yemek türüdür. Beşbarmak yemeğini koyun ve dana etinden yapanlar olsa da, en makbul et at eti olarak görülüyor.


Kırgızistan’da yemeğin tadı kadar sunumu da mühimdir. Kişi sayısına göre kemikler haşlanarak pişirilir ve et hazır olduğunda misafirler ellerini yıkaması için davet edilir. Kâselere öncelikle et suyu koyulur. Koyun, inek veya at kemik parçaları misafirlerin yaşına, cinsiyetine ve ona verilen değere göre ikram edilir. İkramda herkesin uyması gereken bazı adetler vardır. Bu adetleri bilmeyenler gülünç bir duruma düşebilirler. Mesela koyun başı en yaşlı ve o gün içindeki en saygın misafire, yanında bir başka etli kemikle birlikte sunulur. Baş kesinlikle kadınlara verilmez.

Kırgız sofra kültürü kurallarından birisi de kadınların en saygın ya da yaşlısına kuyruk kemiği ikram edilmesidir. Beşbarmak yemeğinin adıeskiden yemeğin el ile yenmesinden dolayı konulmuştur. Kırgız adetleri içerisinde yemeğin sonunda misafirlerin bitiremedikleri yemeği evlerine götürebilmesi gayet sıradan bir durum. 

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler