Cuma, Nisan 12, 2024
Ana SayfaTarihKıbrıs Harekâtı'nın Kahraman Pilotu Cengiz Topel Bugün Şehit Edilmişti

Kıbrıs Harekâtı’nın Kahraman Pilotu Cengiz Topel Bugün Şehit Edilmişti

Kıbrıs Harekatı’nın kahraman pilotu Cengiz Topel, 8 Ağustos 1964’te Eskişehir’den Kıbrıs’a, F-100 uçağıyla yaptığı uçuş sırasında uçağı Yunan savaş gemisi tarafından düşürüldü. Peki, paraşütle atlayarak kurtulan ve Rumlara esir düşen savaş pilotu Cengiz Topel nasıl öldürüldü?


Olayların başlaması

1960 yılına kadar İngiliz idaresinde yaşayan Kıbrıslı rumlar 1931 yılından itibaren ENOSİS’i (Birleşme, Kıbrıs’ın Yunanistan’a bağlanması) gerçekleştirmek için isyan etmeye başlamışlardır.

1953 yılında Rumlar EOKA’yı (Kıbrıslılar’ın Millî Mücadele Örgütü) kurdular. 1 Nisan 1955’te yayımladıkları bildiriyle Türkleri ve İngilizleri adada istemediklerini ve düşman ilan ettiklerini açıkladılar.

BM, Kıbrıs’ta Rumlar ve Türkler arasında süren çatışmaları durdurmak için Birleşmiş Milletler Barış Gücü askerlerini, 14 Mart 1964 tarihinde Ada’ya gönderilir. BM’nin sorunu çözememesi ve Rumların Türklere karşı saldırılarını önlemek için Türkiye Cumhuriyeti Büyük Millet Meclisi, Garanti Anlaşması’nın 4. maddesine dayanarak, 16 Mart 1964 tarihinde, adaya müdahale kararı alır.

Rumların Türklere karşı yaptıkları saldırıları önlemek amacıyla Türk uçaklarının Kıbrıs semalarında uyarı uçuşu yapılmasına karar verilir.

Uyarı uçuşları için, 7 Ağustos 1964 tarihinde, Eskişehir’deki hava üssünden dört jet havalanır. Cengiz Topel dörtlü kol komutanı olarak kullandığı F-100 uçağıyla Kıbrıs semalarında uyarı uçuşu yaparken yerden yapılan bir saldırı ile uçağı düşürülür.

Cengiz Topel, paraşütle atlayarak Rum kontrolündeki bölgeye iner ve Rumlar tarafından esir alınır.

Esir pilotunu geri isteyen Türkiye, eğer pilot sağ salim teslim edilmezse intikam saldırılarına başlayacağını açıklar.

                                                                                            (ortadaki) Şehit Pilot Cengiz Topel

Rumlar Yüzbaşı Cengiz Topel’in hayatta olduğunu ve sorgulandığını bildirirler. Şehit pilotun cesedi beş gün sonra BM vasıtası ile Türk hükümetine teslim edilir.

Rumlar, Türk hükümetine pilota Kıbrıs’ta cenaze töreni yapılmamasını eğer yapılırsa cenazeyi çalacaklarını söyleyerek tehdit ederler.

Şehit yüzbaşı Cengiz Topel’in gördüğü işkenceler

Şehit yüzbaşının cesedini inceleyen Eşref Düşenkalkar’ın ifadesine göre, pilotun sol gözü oyulmuş, her iki kolunun pazusu matkapla delinmiş, edep yerleri ezilmiş, kafatasının sol tarafına bir beton çivisi çakılmıştı. Sol ayağı kırılmış, boğazından göbeğine kadar göğüsü yarılmış kalbi çıkarılarak öldürülmüştür. Ceset kalbi ve karaciğeri noksan olarak teslim edilmiştir. Ayrıca öldürüldükten sonra üzerine ateş edilmiş olduğu anlaşılmıştır.


Şehit pilot Cengiz Topel için Sultanahmet Camisi’nde cenaze töreni düzenlenmiş ve cenazesi Edirnekapı şehitliğine defnedilmiştir.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler