Perşembe, Haziran 13, 2024
Ana SayfaTürk MutfağıKazakistan'ın Yemek Kültürü ve En Meşhur Kazak Yemekleri

Kazakistan’ın Yemek Kültürü ve En Meşhur Kazak Yemekleri

Orta Asya’da yemek kültürü bakımından çok zengin bir mutfağa sahip olan Kazakistan Türkleri, sofra kültürüne milli kimlikleri gibi sahip çıkmışlardır. Öyle ki Türk Tarihinde yaygın bir şekilde yer alan at eti yeme ve kımız içme gibi gelenekler, pek çok Türk Toplumu tarafından terk edilmişken, Kazakistan Türkleri arasında bu gelenekler yoğun bir şekilde devam etmektedir.

Pelmeni (Kazak Mantısı)

Kazakistan’ın Yemek Kültürü

Orta Asya’da hakim olan Türk yaşam tarzının bir sonucu olarak ortaya çıkan protein ağırlıklı beslenme stili hiç şüphesiz Kazak Mutfağı’nın da ana eksenini oluşturmuştur. Daha çok at, sığır ve koyun etiyle yapılan etli yemekler, Kazakistan Mutfağı’nda çok önemli bir yer tutarken, kımız, ayran ve deve sütünden yapılan şubat gibi içecekler de bu mutfağın likit geleneklerini oluşturur. Türkiye’de çok sevilen çi börek, lokma, içli köfte ve mantı Kazakistan’da da aynı isimle anılır ve bolca tüketilir. 

Kazakistan’ın Meşhur Yemekleri

Kazı KartaKazakistan’da ne yenir denince akla ilk gelen yemeklerden birisi Kazı Karta yemeği denilebilir. Tabii ki at etine karşı önyargınız yoksa. Çünkü Kazı Karta yemeği at etinden (işkembesinden) yapılıyor,  Saygın konuklara ikram edilen bu özel yemek Kazakistan’da çok seviliyor. Aynı zamanda düğün yemeklerinin de vazgeçilmezi olan Kazı Karta soğuk meze olarak da tüketiliyor. 

Kazı Karta
Bauırsak: Bütün Türk boylarında çok sevilen bu yemeğe Kırgızistan’da “boorsok”, Türkmenistan’da “fiççi” denirken, Tatarlar ve Başkurtlar “bauırsak” olarak adlandırır. Türkiye’de “pişi” olarak adlandırdığımız hamur kızartmasına yakın bir yöntemle yapılıyor.

Bauırsak
Beshparmak 
(Beşparmak): Kırgızistan Sofrasında ünlü bir yemek olan Beşparmak aynı zamanda Kazakistan’ın en ünlü yemekleri arasında bulunur. Elle yenilen bir yemek olduğu için ve adeta yiyenler beş parmağını yiyecek kadar zevk aldığı için bu adı almıştır. Büyük eriştelerin kuzu eti ve soğanla harmanlanıp sunulduğu bir Orta Asya yemeğidir.

Beşparmak
Pelmeni: Anadolu’nun pek çok yerinde yapılan mantıları andıran pelmeni, pişirme tekniği açısından da mantıdan farksızdır. Burada Kazakistan Mantısı diyebileceğimiz pelmeni’nin en önemli farkı, onun özellikle kuzu etinden yapılmış olmasıdır.

KuurdakKazakistan’ın en bilinen yemekleri denince akla gelen bir diğer yemek kuurdak. Kuurdak, hayvanların bazı iç organlarının (karaciğer ve böbrek gibi) kavrulmasıyla yapılan ve soğanla harmanlanıp servis edilen ve gerek patates eklenip yapılan sunumuyla göze, gerekse farklı lezzetler arayanlar için damağa hitap eden bir yemektir.

Kuurdak
Shelpek: Bir anlamda Anadolu’daki krebe benzeyen ve Kazakistan’da özellikle kahvaltılarda tüketilen shelpek, kabarmış hamurun şekil verilerek kızgın yağda pişirilmesiyle elde edilen bir yemektir.

Shelpek
Jent Tatlısı: Kazakistan’a özgü bir tatlı olan Jent Tatlısı, görünüm olarak helvaya benzeyen ama lezzet olarak benzersiz bir Kazak lezzetidir.

Adeta etsiz yemeğin olmadığı Kazakistan Yemek Kültüründe, bunların dışında kesbe koje çorbasılagmanmiypalavsamsa ve kavurdak gibi yemek türleri vardır ki, hepsi de birbirinden ilginç ve özgün lezzetlerdir.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler