Pazartesi, Temmuz 15, 2024
Ana SayfaTurizmKars'ın Gizemli Kenti: Ani

Kars’ın Gizemli Kenti: Ani

Kars’a 45 km uzaklıkta Arpaçay ilçesi Ocaklı köyü sınırları içinde bulunan Ani, Bizans’tan Osmanlı’ya birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, bir zamanlar krallıklar ve imparatorlukların yönetildiği merkez olmuştur.


Ani Kenti zamanında Ermeni Bagratuni İmparatorluğu döneminde önemli bir kültür merkezi haline gelmiştir.

İpek Yolu’nun Kafkaslardan Anadolu’ya giriş noktasında kurulan şehir, bölgenin politik, kültürel ve ekonomik merkezi konumundaydı.

Şehir, Ateşgede Tapınağı, kiliseler ve Selçuklu dönemine ait cami ile bünyesinde farklı dinlere ait yapıları barındırmaktadır. Çok kültürlü bir yapıya sahip olan Ani, Ortaçağ Dönemi mimarlık ve şehircilik tarihi açısından da önemli bir yere sahiptir.


Türkiye-Ermenistan sınırında bulunan Ani Antik Kenti, “Dünya Kenti”, “Medeniyetler Beşiği”, “Binbir Kilise” ve “40 Kapılı Şehir” olarak da adlandırılıyor.


Saka Türkleri, Sasaniler, Bagratlı Krallığı, Bizanslılar, Şeddat Oğulları Beyliği, Ani Gürcü Atabeyleri, Harzemşah Devleti, İlhanlılar, Selçuklular, Karakoyunlular, Akkoyunlular, Osmanlı Devleti ile Rusların hüküm sürdüğü Ani, 2016 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmiştir.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler