Cumartesi, Mayıs 18, 2024
Ana SayfaTurizmKaradeniz’in İlk ve Tek El Yapımı Tüneli "Halil Rıfat Paşa Tüneli"

Karadeniz’in İlk ve Tek El Yapımı Tüneli “Halil Rıfat Paşa Tüneli”

Halil Rıfat Paşa Tüneli, Osmanlı döneminde Halil Rıfat Paşa tarafından Giresun Dereli’de yaptırılan Karadeniz’in el yapımı ilk ve tek kaya tüneli olma özelliğini taşıyor.

Osmanlı’nın ilk el yapımı tüneli

Giresun’u Şebinkarahisar, Alucra, Çamoluk ilçeleri ile birlikte Sivas’a bağlayan tünel ulaşım ile birlikte ziyaretçilerin de ilgisini çekiyor.

Yaklaşık 135 yıllık bir tarihi olan tünel halen ulaşım sağlamakla birlikte hikayesiyle de dikkat çekiyor. Halil Rıfat Paşa’nın “Gidemediğin yer senin değildir” sözünü Giresun-Dereli-Şebinkarahisar yolu için söylediği rivayet ediliyor. Halil Rıfat Paşa tüneli’nin hikayesi şu şekilde:

Halil Rıfat Paşa Şebinkarahisar Mutasarrıfı Reşit Paşa’yı çağırıp “Giresun bizim kazamız muhkem bir yol vurula.” emrini verir. En uygun yol Şebinkarahisar-Asarcık-Eğribel-Tamdere-Kürtün-Kulakkaya-Taşhan-Kayadibi-Giresun güzergahı olarak görülmüş ve çalışmalara başlanmıştır. Güç bela kayalar delinmeye çalışılıyordu lakin başarmak pek mümkün olmamıştır. Halil Rıfat Paşa devam edilmesi gerektiğini emretmiş ve tünel yapımı sona ermiştir. Tünelin tamamlanma haberiyle beraber Rıfat Paşa’nın yanındakilere sevinçle “Artık Giresun bizim diyebiliriz. Çünkü gidebiliyoruz.” dediği rivayet edilir.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler