Perşembe, Haziran 13, 2024
Ana SayfaSağlıkKansızlık Nedir?

Kansızlık Nedir?

Kansızlık kana kırmızı rengini veren hemoglob,n değerinin erişkin erkekte 13mg/dl’nin altında, kadında 12mg/dl’nin altında olmasına denir. Kansızlık tek başına bir hastalık olmayıp çoğu zaman altta yatan bir nedene bağlı gelişir.


Kansızlığı olan bir insanda kansızlığın düzeyine göre farklı semptomlar görülebilir. Hafif düzeyde bir kansızlıkta yakınma olmayabilir veya egzersiz sırasında yorgunluk, hafif çarpıntı ve nefes darlığı hissedilebilir. Hafif anemi; çoğunlukla başka nedenlerle yapılan kan tetkiklerinde ortaya çıkar, hastaya sıkıntı oluşturmaz. iİleri anemi de bu bulgular istirahat bile görülür ve buna ek olarak kulak çınlaması, baş ağrısı, baş dönmesi, uyuma güçlüğü, kilo kaybı ve iştahsızlık olabilir.

Başlarda göz kapağı içinde solukluk olmasıyla farkedilebilen anemi; şiddeti ilerledikçe avuç içi, tırnak tabanı ve deride de farkedilmeye başlar.

Nedenleri: Ani veya yavaş gelişen kan kayıpları, kırmızı kan hücrelerinin aşırı yıkımı, enfeksiyonlar, ilaçlar, temel maddelerin yetersizliği (demir eksikliği, b12 eksikliği).

Demir Eksikliği Anemisi: Dünyada ve Türkiye’de en sık görülen anemi tipi demir eksikliği anemisidir. Demir besinlerle günde 10-15mg alınır bunun %5-10’u barsaklardan geri emilir. Başlıca demir kaynakları: karaciğer,kırmızı et, tavuk, balık, yumurta, kurubaklagiller, pekmez ve yeşil yappraklı sebzelerdir. Demir eksikliğinin özgün bulgusu pika adını verdiğimiz normalde yenilmeyen yiyecekleri (toprak, kahve telvesi, duvar boyası) yeme isteğidir. Demir eksikliği kadınlarda erkeklerden daha sık görülür, bunun nedeni periyodik olarak gerçekleşen kanamalardır. Eğer ileri yaş erkekte demir eksikliği varsa kanser açısından şüphe edilmeli detaylı tetkikler yapılmalıdır. Çünkü kalın barsak (kolon) kanserleri gizli kanama yaparak demir eksikliğine neden olurlar. Kansızlığın buna bağlı gelişip gelişmediğinden emin olmak için dışkıda gizli kan testi ve gerekirse kolonoskopi yapılmalıdır.

B12 Vitamini Eksikliği Anemisi: B12 eksikliğinin en sık sebebi pernisiyöz anemidir. Bu hastalıkta midede bir tür gastrit gelişir ve B12 emilimi bozulur.  B12’nin diğer bir eksiklik nedeni de diyetle alım yetersizliğidir. B12 sadece hayvansal gıdalarda bulunur bitkisel gıdalarda yoktur bu nedenle sıkı vejetaryanlarda B12 eksikliği görülür.  Bu vitamin sinir sisteminde de kullanılan bir vitamin olduğu için eksikliğinde el ve ayaklarda uyuşma, karıncalanma ve baş dönmesi görülebilir.

Sağlıcakla…

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler