Cumartesi, Mayıs 18, 2024
Ana SayfaDinKadir Suresi Okunuşu, Meali ve Daha Fazlası

Kadir Suresi Okunuşu, Meali ve Daha Fazlası

Bu okuyacağımız yazıda Kadir suresi ile alakalı bilgileri sizler için bir araya derledik. Bu içerikte; kadir suresinin Arapça ve Türkçe okunuşu, anlamı, hakkında hadisi şerifler, okunmasında ki faziletler, nasıl ibadetler için uygulanacağı gibi bilgileri istifadenize sunuyoruz. Rabbim evvela bu aciz kuluna ve siz değerli okurlarımıza istifade etmeyi nasip eylesin. Amin 

Kadir Suresi Kuran-ı Kerim’in 97. sure olarak bilinmektedir. Kadir Suresinde Kadir Gecesinin önemi ve Kuran-ı Kerim’in bu gecede indirilmeye başlandığından bahsedilmektedir. 5 ayeti kerimeden oluşan Kadir Suresi bu özel gecenin önemi bildirilmektedir. İlk ayeti kerimede doğrusu biz onu (Kuran-ı) Kadir gecesinde indirdik buyrulmuştur.

Kadir Gecesi, bin aydan daha hayırlı kılınmış ve yaklaşık bir insan ömrü kadar olan bir hayattan (83 sene 4 ay) daha fazlasına sığabilecek amel sevabını barındırmaktadır.

KADİR SURESİ OKUNUŞU

 Bismillâhi’r-Rahmâni’r-Rahîm.

1. İnnâ enzelnâhu fî leyletil kadr.

2. Ve mâ edrâke mâ leyletul kadr.

3. Leyletul kadri hayrun min elfi şehr.

4. Tenezzelul melâiketu ver rûhu fîhâ bi izni rabbihim min kulli emr.

5. Selâmun, hiye hattâ matlaıl fecr.

KADİR SURESİ ANLAMI VE MEALİ

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla.

1. Doğrusu Biz, onu (Kurân’ı) Kadir gecesinde indirdik.

2. Kadr gecesinin ne olduğunu bilir misin sen?

3. Kadr (Kadir) gecesi; bin aydan daha hayırlıdır.

4. O gece Rab’lerinin izniyle Ruh ve melekler, her türlü iş için iner de iner.

5. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.

Kadir sûresinin faziletleri :

“Kadir Süresini 10 kere okuyan kimsenin bin küçük günahı bağışlanır.”

“Kim ki bir dileği vardir 41 kere okusun. Dileği verilir.(Muradina nail olur)

Sabah ve akşam namazlardan sonra 3 kere okuyan kimse şeytanın şerrinden emin olur, cümle sıkıntılardan necat (kurtuluş) bulur”

Kadr Suresi 36 defa okunup, su dolu kaba üflenirse ve o su yeni bir elbise üzerine serpildiğinde; o elbiseyi giyenin rızkı artar.

Her türlü zor durumdan kurtulmak için Kadr Suresi 21 defa okunur.

Kadir Suresini yazıp içen kimse hayat suyundan içmiş gibi olur.

Kadir suresini okuyan kimseye Kuran-ı Kerim’in dörtte birini okumuş kadar ecir verilir.

Yatsı namazından sonra 7 kere okunursa gökten ve yerden gelecek tüm şerlerden muhafaza olur.

Kadir süresini 3-5 veya 7 günde 100 kere okuyan kimsenin kalbine İsmi Azam ilham eder. Ve duası kabul olur. Yani cenabı Allah, bu kimsenin Hâcetini, istek ve dileklerini lutfederek verir.

عن انس رضى الله عنه قال رسول الله صلى الله عليه و سلم ” من قرا فى اثر  وضو ئه (ان انزلناه فى ليلة القدر) مرة واحدة، كان من الصديقين. ومن قراها مرتين كتب فى ديوان الشهداء. ومن قراها ثلاثا حشره الله محشر الانبياء. 

Enes (Radıyallahu Anh) ‘dan rivayet edildiğine göre Rasulüllah (s.a.v) şöyle buyurmuş: “Her kim abdestinin arkasından “inna enzelna” Suresini bir kere okursa sıddıklardan olur, iki kere okuyan şehitler divanına yazılır, üç kere okuyana ise Allah’u teâlâ Peygamberlerin olduğu makama ulaştırır.” (Gümüşhanevi, Rumuzu’l-Ehadis, shf:483, No:5463; suyuti, cami’ul-ehadis, no:23450, 21/261) 

Rasulüllah (s.a.v.) Efendimiz’den rivayet olunduğuna göre:

” Her kim defin (ölüyü gömme) esnasında eline bir miktar toprak alıp, bu toprağa yedi defa Kadir Suresini okuyup bu toprağı ölünün kalbi üzerine kefeninin içine veya kabre koyarsa Allah’u teâlâ’nın izniyle o kimseye azap olunmaz.” (Şeyh Ahmet ed-Direbi, el-mücerrebat, shf:18)

Not: Alınan bu toprağın başka kabirlere ait bir toprak olmaması gerekir. Defnedilecek yere daha önceden kimse defnedilmemiş ise kullanılabilir. Kısacası ölü toprağı olmaması gerekir.

Bir kimse bir miktar su üzerine onar kere kadir ve ihlas surelerini okuyarak yeni bir elbise üzerine bu sudan serpip de onu giyerse, o elbise üzerinde olduğu müddetçe rahat bir hayat sürer.

Bir kimse bir miktar su üzerine bu sureyi otuz altı kere okuyup, ardından bu suyu bir hırka üzerine serpip o hırkayı giyerse, artık o hırka üzerinde olduğu müddetçe çok bol rızka kavuşur.

Yine bir kimse bu sureyi cuma günü bin kere okursa Rasulüllah (s.a.v.) Efendimiz’i rüyasında görmeden ölmez.

İmam ve büyük veli olan Ahmet İbni Musa İbni ‘Uceyl (Rahimehullah)’ a şiddetli derecede fakirlikten şikayet edilince, onlara Kadir Suresini ve şu duayı çok okumalarını tavsiye etmiştir:

اَللَّهُمَّ يَا مَنْ هُوَيَكْتَفِي عَنْ جَمِيعِ خَلْقِهِ وَلَا يَكْتَفِي عَنْهُ أَحَدٌمِنْ خَلْقِهِ يَ أَحَدَ مَنْ لَا أَحَدَلَهُ،إِنْقَطَعَ الرَّجَاءُ إِلَّامِنْكَ وَخَابَتِ الْأٰمَالُ إِلَّافِيكَ وَسُدَّتِ الطَّرَائِقُ إِلَّاإِلَيْكَ،

( يَاغِيَاثَ الْمُسْتَغِيئِينَ! أَغِثْنِي)(Yedi defa okunacak )

Türkçe yazılışı ve okunuşu :

Allahümme ya men hüve yektefi an cemi’i halgihi vela yektefi anhü ahadün min halgihi ya ehade men lâ ehadelehü, ingade’arrace-ü illa minke ve habetil âmâlü illa fike vü süddetiddaraiga illa ileyke (ya ğiyaselmüsteği-i-ne ağisni) 

Manası:

Ey Allahım. Ey bütün yaratıklarından hiçbirine işi düşmeyen fakat yaratıklarından her birinin işleri Kendisine düşen. Ey kimsesizlerin tek sığınağı! 

Senden gayri her şeyden ümit kesildi, Senden başkasına bağlanan ümitler boşa çıktı, Senden gayrine giden tüm yollar kapandı.

Ey yardım dinleyenlerin tek ümidi ve imdadı! Bana yardım et. (yedi kere okunacak)

Her kim Allah’u teâlâ’dan bir isteği olursa kadir suresini kırk bir defa okuduktan sonra kırk bir dafa da yukarıdaki duayı okuyup isteğini Allah’u teâlâ’ ya arz ederse inşaAllah duası kabul olur. 

                                                            ومنالله التوفيق

Selman YAMAK

selmanyama5@gmail.com

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler