Cumartesi, Mayıs 18, 2024
Ana SayfaTarihKadim Türklerin İzinde Bir Zaman Yolcusu: Ahmet Yeşiltepe

Kadim Türklerin İzinde Bir Zaman Yolcusu: Ahmet Yeşiltepe

Kadim Türk medeniyetlerinin izinden Orta Asya’ya giderek Türk dünyasında ses getiren çalışmalara imza atan Ahmet Yeşiltepe, uzun yıllar TRT ve NTV’nin New York ve Washington temsilciliklerini yapmış başarılı bir gazetecidir.


Ahmet Yeşiltepe Kimdir?

Lisans eğitimini TV Yayıncılığı, yüksek lisans eğitimini ise Medya Pazarlaması bölümlerinde tamamlayan Yeşiltepe, mesleki yaşamına TRT’de başlamıştır. Bosna Savaşı’ndan NATO’nun Kosova görevine, 11 Eylül saldırılarından Afganistan’a kadar pek çok savaş alanında muhabirlik yapmıştır. 

NTV’de aktüel haber programları hazırlayarak sunan Yeşiltepe, NTVMSNBC Genel Yayın Yönetmenliği görevini de yürütmüştür. Ahmet Yeşiltepe, NTV Radyo’da hazırladığı tarih programı ile Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Sedat Simavi Ödülü ve Çağdaş Gazeteciler Derneği Büyük Ödülü’ne sahip olmuştur.

Yayın kurulu üyeliği ve yazarlık yaptığı ünlü dergiler arasında NTV Tarih, Conde Nast Traveler Türkiye ve National Geographic Türkiye bulunmaktadır. Öte yandan Yeşiltepe, BM Gazeteciler Derneği (UNCA), Basın Konseyi ve İnternet Medyası Derneği Yönetim Kurulu üyesidir.

Halihazırda NTV ve DYG’nin Dış İlişkiler ve Dış Haberler Koordinatörlüğü vazifesini sürdüren Yeşiltepe, gündemdeki yerini koruyan Çin’in Doğu Türkistan’a yönelik asimilasyon politikası üzerine çok önemli çalışmalar yürütmektedir.

Ahmet Yeşiltepe ve Türk Tarihine Yönelik Çalışmaları


Yaptığı belgesel programlarla, herkesin merakını celbeden fakat pek bilinmeyen Orta Asya ve Türklerin kökeni hakkında doyurucu bilgiler sunan Yeşiltepe, kendine has üslubu ile tarihseverlerin ilgiyle takip ettiği işlerin yapımcılığını ve sunuculuğunu üstleniyor. 

İstiklal Yolu” ve “Müze Ziyaretçisi” gibi başarılı işlere imza atan usta televizyoncu, özellikle yapımcılığını ve sunuculuğunu yaptığı “Zaman Yolcusu-Türklerin İzinde” ve “Zaman Yolcusu-Keşifler” adlı belgesellerle büyük ses getirmiştir. Orta Asya Türk şehirlerinin binlerce yıllık tarihini ve kültürünü etkili bir şekilde sunan bu yapımları mutlaka izlemenizi öneririz. 


Türklerin İslam’ı ilk kabul ettiği yer olan Kaşgar’dan, Karahan başkentlerinden Balasagun’a, Issık Göl’den Çin işgalindeki Doğu Türkistan’a kadar binlerce kilometre yol kateden Yeşiltepe, Türklerin Orta Asya’dan göçmekle dil haricinde pek çok alışkanlığını bölgesel koşullara göre değiştirdiğini gözlemlemiştir. 

Kadim Türk tarihinin “aşırı milliyetçilik” tekelinde olmadığını düşünen Ahmet Yeşiltepe, bu konudaki araştırmaların objektif bir bakış açısıyla sunulması gerektiğini savunmaktadır.

Ahmet Yeşiltepe, NTV‘de sunduğu “Dünyanın Haberi” programı ile dünyadaki önemli gelişmeleri özel dosyalar ile ekranlara taşımaya devam ediyor.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler