Pazartesi, Temmuz 15, 2024
Ana SayfaTarihIrkçılık-Turancılık Davası

Irkçılık-Turancılık Davası


Irkçılık-Turancılık Davası Nedir?

Irkçılık-Turancılık Davası, 7 eylül 1944 yılından başlayarak 29 mart 1945 tarihine kadar devam eden ve aralarında Hüseyin Nihal Atsız’ın da bulunduğu 23 kişinin, 65 oturum boyunca yargılandığı davadır. Sonucunda 29 mart 1945’te 11 ay ila 10 yıl arasında değişen ağır hapis cezalarına ve 13 ay 15 günden 4 yıla kadar sürgün cezalarına çarptırılırlar. 

Irkçılık-Turancılık Davasında Yargılananlar

Zeki Velidi Togan “hükümeti devirmek”ten suçlu bulunan tek kişi olurken, Reha Oğuz Türkkan; gizli örgüt kurmaktan, Hüseyin Nihal Atsız; 3 mayıs mitinginden dolayı suçlu bulunmuştur. Sonraki yıllarda da Alparslan Türkeş; davada 9 ay 10 gün ceza almıştır. 

Gazi Kemal Paşa’nın uçmağının ardından yavaş yavaş 1940’larda Başbuğ Atatürk’e ait olan niceliklerin arka plana alınması, ikinci dünya savaşı sürecinde dış ve iç politikaların oynadığı oyunlar üstüne, Hüseyin Nihal Atsız’ın dönemin başbakanı Şükrü Saraçoğlu’nun TBMM’de yaptığı konuşma üzerine kendisine yazdığı iki mektubun ardından “Türkiye’nin ilk ve tek ırkçılık davası” olarak görülen süreç başlamış olur. Peki bu kadar büyük bir dava sonucunda ne oldu?

KARAR:

“-Sanıklar suçsuzdur, beraatlerine…”

“-3 mayıs milli bir ideolojinin, milli olmayan bir ideolojiye karşı tepkisinden ibarettir…”

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler