Çarşamba, Nisan 24, 2024
Ana SayfaSağlıkİnsüline Bağımlı Yaşam 'Tip1 Diyabet'

İnsüline Bağımlı Yaşam ‘Tip1 Diyabet’

Tip1 Diyabet’te mutlak insülin eksikliği vardır. Genellikle 30 yaşından önce başlar. Okul öncesi(6 yaş civarı),puberte(13 yaş civarı) ve geç adölosan dönemde(20 yaş civarı) olmak üzere üç atağı mevcuttur. Hastalar sıklıkla zayıf veya normal kiloludur. Ağız kuruluğu, çok su içme,çok idrara çıkma,açlık hissi, çok yemek yeme, kilo kaybı, yorgunluk gibi semptom ve bulgular aniden başlar. Hastalar erken tanı konulmazsa diyabetik ketoasidoz olarak bilinen koma hali ile tanı alırlar.

Ana tedavisi; eksik olan insülini yerine koymak için insülin enjeksiyonu yapılmasıdır. Hastalara diyabet eğitimi verilmeli egzersiz ve diyabetik diyetin önemi anlatılmalıdır. Egzersiz ve diyet tedavinin önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Hastalar haftada beş gün günde en az yarım saat tempolu yürüyüş yapmalıdır.

Eğer çocuklarımız çok yemek yiyor ve buna rağmen kilo alamayıp zayıflıyorsa; çok su içmesine rağmen ağız kuruluğu mevcutsa ve gece birden fazla kez tuvalete kalkıyor veya altını ıslatıyorsa diyabet açısından hiç vakit kaybetmeden hekime başvurulmalıdır. Erken tanı hayat kurtarır.

Sağlıcakla…..

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler