Pazartesi, Temmuz 15, 2024
Ana SayfaSağlıkİnsan Sağlığını Tehdit Eden Bir Hastalık: Diyabet

İnsan Sağlığını Tehdit Eden Bir Hastalık: Diyabet

İnsan metabolizmasını tehdit eden diyabet, bir başka deyiş ile şeker hastalığı, günümüz çağında yaş ve cinsiyet fark etmeksizin her yaş grubunda görülebiliyor. 


Günümüzde sosyal yaşam şartları ve yeme alışkanlıklarımızdaki değişim ile birlikte spordan uzak ve hareketsiz yaşam, diyabet için adeta davetiye çıkarmaktadır. Diyabet hastalığını kısaca; kan içerisindeki şeker miktarının düzenini sağlayan insülin hormonunun eksik ya da yüksek olması olarak tanımlayabiliriz.

Peki, ben de diyabet hastası mıyım?

Eğer sizde de çok su içme ihtiyacı, çok fazla idrara çıkma, geceleri zamansız tuvalet ihtiyacı, zayıflama, aşırı kilo alımı ya da bulanık görme, halsizlik ve yorgunluk mevcutsa bir hekim tarafından görülmeniz sağlığınız açısından iyi bir davranış olacaktır.

Eğer erken tanı konulamaz ve hastalığı kontrol altına almaz iseniz ciddi tehditlerle de karşı karşıya kalabilirsiniz. Hele ki diyabetin genç yaşlarda görülmesine bağlı erken ölümlerle dahi karşılaşılması olasıdır. Yaşam kalitesini ciddi şekilde etkileyebilecek olan diyabet için yaşam boyu gözlem altında olmanız gerekebilir.

Diyabet hastalığını tetikleyen başlıca unsur; düzensiz beslenme ve obezitedir.

14 Kasım Dünya Diyabet Günü

Dünya Sağlık Örgütü(WHO) ve Dünya Diyabet Federasyonu (IDF) tarafından, 1921 yılında insülini keşfederek diyabet hastası milyonlarca hastanın tedavisini sağlayan Bilim insanı Fredrick Bantig‘in doğum yıl dönümü anısına 14 Kasım tarihini Dünya Diyabet Günü olarak kutlanmaktadır. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu da 2007’den itibariyle 14 Kasım Günü’nü resmi olarak”Dünya Diyabet Günü” kabul etmiştir.

ilgili içerik: Bir Genç Kızın Diyabet Hikayesi

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler