Pazartesi, Temmuz 15, 2024
Ana SayfaSağlıkİnce Hastalık (Verem) Nedir? Belirtileri Nelerdir?

İnce Hastalık (Verem) Nedir? Belirtileri Nelerdir?

24 Mart 1882 tarihinde M. tuberculosis basili keşfedildi. Hastalığın teşhis ve tedavi edilebilmesinin yolunu açan bu büyük buluş nedeniyle “24 Mart” Dünya Tüberküloz Günü olarak anılmaktadır.

Hava yoluyla bulaşan, akciğerler ve tüm organları tutabilen tüberküloz, dünyada ölüm sebepleri arasında ilk on sırada yer almaktadır. Bu konunun önemine binaen sizlere halk arasında verem, Yeşilçam’da ince hastalık tıp dilinde de tüberküloz olarak adlandırılan bu hastalık hakkında bilgi vermek istiyorum.


Bu yazımızda Verem (Tüberküloz) nedir, verem hastalığının belirtileri nelerdir, verem bulaşıcı mıdır, verem öldürür mü, veremin tedavisi var mıdır ve veremden nasıl korunuruz? Sorularının cevaplarını bu yazımda sizlerle paylaşacağim.

Verem nedir?

insandan insana solunum yolu ile bulaşabilen mycobacterium tuberkulozis mikrobunun sebep olduğu bir hastalıktır.

2017 Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre Dünya’da aktif olarak bulunan 9,6 milyon verem hastasının 1,5 milyonu Türkiye’dedir. Veremle savaş politikası neticesinde ülkemizde oldukça azalan bu hastalık son yıllarda aldığımız yeni göçler sonucunda tekrar canlanmaya başlamıştır. Peki veremin belirtileri nelerdir?


Öksürük, balgam çıkarma, kanlı balgam, nefes darlığı gibi şikayetlere ateş, gece terlemesi, halsizlik ve kilo kaybı da eşlik eder.

Verem tanısı nasıl konur?

3 gün üst üste alınan balgamda mikrobun görülmesi ile konur. Tanı konulan her hastanın sağlık bakanlığına bildirilmesi zorunludur çünkü hastaların düzenli tedavi almaları ve mikrobu daha fazla yaymamaları gerekmektedir. 1 hasta mikrobu çevresindeki 15 kişiye bulaştırabilir.

Verem nasıl tedavi edilir?


Tedavide doğrudan gözetimli tedavi protokolü izlenmektedir. Hastalar her sabah ilaçlarını almak için verem-savaş dispanserine gider ve oradaki bir görevlinin kontrolünde ilaçlarını alır. Böylelikle hastalığın ilaca direnç gelişmeden ve hasta atlamadan iyileşmesi beklenir. Hastanın bulunduğu ortamın havalandırılması ve güneş alması çok önemlidir. Tedavi en az 6 aydır. Üst üste alınan 2 balgam örneğinde mikrobun ürememesi tedavinin başarılı olduğunu gösterir. Tedaviden 15-20 gün sonra bulaştırıcılık ortadan kalkar.

Veremden korunma toplumsal ve kişisel korunma olarak ikiye ayrılır. Toplumsal korunmada bulaşıcı olan verem hastalarını bulmak ve bunları etkin bir şekilde tedavi ederek bulaştırıcılığı ortadan kaldırmak etkili olacaktır. Kişisel korunmada verem aşısını olmak ve bulaştırıcı ile temas edenlerin koruyucu ilaç kullanması yeterlidir.

Eski bir hastalık olarak bilinse de günümüzde de verem görülmektedir, eğer belirtileriniz varsa en yakın zamanda doktora başvurunuz

Sağlicakla…

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler