Pazartesi, Temmuz 15, 2024
Ana SayfaTarihİlk Modern Darbe: Sultan Abdülaziz Cinayeti

İlk Modern Darbe: Sultan Abdülaziz Cinayeti

Türk Tarihi’nin en büyük açmazlarından birisi de hiç şüphesiz içeriğinde ayrıca bir ihanetler tarihi barındırmasıdır. Neredeyse tarihin her döneminde kahramanlar çıktığı gibi, devleti ve milleti hedef alan hainler de çıkmıştır. Kaç kez Türk Devletleri ihanet hançerleriyle sendelemiş ve tarih kaç kez ihanet yazılarını kanla yazmıştır.


Osmanlı’da Genç Osman’ın Yeniçeriler tarafından şehit edilmesiyle başlayan darbeler süreci, ocağın 2.Mahmut zamanında Vakay-ı Hayriyye denilen kanlı bir olayla tamamen ortadan kaldırılmasına kadar devam etmiştir. Bu süreçte yeniçeriler nice Padişahın canına kıymışlar, nice devlet adamlarını çınar ağaçlarının dallarında sallandırmışlardır.

Yeniçeri Ocağı’nın kaldırılması ile birlikte (1826) Osmanlı için yeniliklerin önündeki en büyük engel ortadan kalkmış ve 2.Mahmut’tan itibaren padişahlar, devleti modernize edip çağı yakalayabilmek için pek çok ıslahatlar yapmışlardır. İşte bu ıslahatçı padişahlardan en önemlilerinden birisi hiç şüphesiz Sultan Abdülaziz’dir.

Abdülaziz Han, Avrupa’ya seyahat eden ilk Osmanlı Padişahı olarak bilinir. Dahası, kendisi gittiği gibi veliaht 5.Murat ve şehzadeler 2.Abdülhamid, 5.Mehmet Reşat ve Yusuf İzzettin ve 6.Mehmet Vahdettin’i de beraberinde götürmüş ve kendisinden sonra hüküm sürecek tüm padişahların da Avrupa’yı görmesini, rakiplerini ve düşmanlarını tanımasını sağlamıştır.

Osmanlı’nın ilk demiryolu hattını Sultan Abdülaziz yaptırmıştır.

Avrupa seyahatinden döndükten sonra hızlı bir modernizasyona girişen Abdülaziz, ilk demiryolu hattımızı İzmir-Aydın arasında açmış, demiryolu siyasetine önem vermiş, dahası büyük bir donanma kurarak Osmanlı’yı yeniden denizlerde bir güç hâline getirmek istemiştir.

Ancak denizlerin hâkimi olan Büyük Britanya Krallığı (İngiltere), bu yüzyılda “Hasta Adam” denilen Osmanlı’nın güçlenmemesi için içteki bazı hainleri kışkırtmış ve 1876 tarihinde Sultan Abdülaziz’in tahttan indirilmesi ile sonuçlanan Osmanlı Tarihi’nin ilk modern darbesi gerçekleştirilmiştir.

Sultan Abdülaziz’in öldürülmeden önce çekilen fotoğrafı
Bu büyük ihanete, dış güdümlü bu darbeye modern darbe denilmesinin sebebi ise, darbede ilk kez dönemin modern silahlarından birisi olan savaş gemilerinin kullanılması ve darbeyi Serasker (Genel Kurmay Başkanı) Hüseyin Avni Paşa’nın gerçekleştirmesidir.

Abdülaziz Han tarafından Seraskerlik makamına kadar getirilen bu alçak, yine Sultan’ın binbir emekle kurduğu donanmayı kullanarak ona darbe yapmış, gemilerdeki top namlularını Dolmabahçe Sarayı’na çevirmiş ve böylece sarayı bombalama tehdidiyle Padişahı tahttan indirmiştir.

Tahttan indirildikten sonra darbeciler tarafından Feriye Sarayları’na getirilen devrik Sultan, burada iki bileği makasla kesilerek şehit edilmiştir. Dahası, fiziken güçlü olan Abdülaziz’in kan kaybıyla can vermesi bir hayli uzun sürmüş, uzun süre can çekişmiş ve duruma müdahale etmek isteyen bir hekim de Serasker tarafından engellenerek, bu kanlı manzara darbeciler tarafından keyifle izlenmiştir.

Sultan Abdülaziz’in cenaze töreni
Sultan Abdülaziz’in katli
 sonrasında tahta İngiliz Prensi Edward’ın yakın arkadaşı olan Mason Padişah 5.Murat geçirilmiş, o da 93 gün içinde delirerek, tahtı 2.Abdülhamid’e bırakmak zorunda kalmıştır.

Peki bu ihanet cezasız mı kalmıştır? Asla! Sultan Abdülaziz’in kayınbiraderi olan Kolağası (Yüzbaşı) Çerkes Hasan Bey, Serasker’in konağını basıp onu öldürmüş ve kendisi de bu yüzden idam edilmiştir. Bu hain darbe neticesinde Sultan Abdülaziz kanı dökülerek şehit edilen ilk Padişah, Çerkes Hasan Bey de darbecilere kurşun sıkan ilk yiğit olarak tarihe geçmişlerdir.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler