Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaTurizmII. Abdülhamid'den Günümüze Kentin Zarif Simgesi: İzmir Saat Kulesi

II. Abdülhamid’den Günümüze Kentin Zarif Simgesi: İzmir Saat Kulesi

Sultan II. Abdülhamid’in tahta çıkışının 25. yılı münasebetiyle Konak Meydanı’na yapılan İzmir Saat Kulesi, inşa edildiği 1901 yılından beri İzmir’in önemli sembollerinden birisi olmuştur. 


İzmir Saat Kulesi’nin Tarihi

Dönemin İzmir Valisi Kıbrıslı Kamil Paşa, Mirliva (Tuğgeneral) Said Paşa ve Belediye Reisi Eşref Paşa’dan oluşan komisyon tarafından inşa ettirilen saat kulesi, o günden bu yana kentin merkezi olarak kabul edilmiştir. Kulenin mimarı Fransız asıllı İzmirli bir Levanten olan Raymond Charles Pere’dir. Bilindiği gibi Levanten ifadesi, Tanzimat Fermanı sonrası büyük liman kentlerinde ticaretle uğraşan Hıristiyanlar için kullanılmıştır. Mimar Pere, İzmir Saat Kulesi ile birlikte

  • • Kamil Paşa (Ayşe Mayda) Köşkü
  • • Saint Helen Kilisesi
  • • Saint Polycerpe Kilisesi

gibi eserlerin de mimarı olup, söz konusu yapılar 1901-1904 yılları arasında tamamlanmıştır.


İzmir’in Tarihi Simgesi

Geçen zaman içerisinde işgallere, kurtuluş öykülerine, yangınlara ve törenlere şahitlik eden bu yapı 1974 yılında yaşanan depremde ağır hasar almış ve saat 02:04’te durmuştur. Kısa süre içerisinde onarılan kule ve saat günümüze kadar sapasağlam ayakta kalmayı başarmıştır. 

Saat Kulesi konumu itibariyle; Hükümet KonağıBüyükşehir BelediyesiEmniyet MüdürlüğüMilli Eğitim MüdürlüğüTarihi Kemeraltı Çarşısı gibi şehrin önemli noktalarına komşu olması nedeniyle, hemen her gün yakınından geçen binlerce kişiyi zamandan haberdar etmeye devam ediyor.


İzmir Saat Kulesi’nin Özellikleri

25 metre uzunluğunda ve dört katlı olan saat kulesi sekizgen bir plana sahiptir. Beyaz mermerden yapılmış kaidesi ve kesme taş detayları oldukça dikkat çekicidir. Depreme karşı mukavemetin sağlanması için kesme taşlar arasına kurşun ve demir geçirilmiştir. Kulenin kolonları Kuzey Afrika temasına sahip olup, kulenin yapımında kullanılan taşlar Sarayköy’den, kırmızı ve yeşil mozaikler ise Efes’ten getirilmiştir.


Kulenin Alman İmparatoru II. Wilhelm tarafından hediye edilmiş saati dışında, kule dışına 4 adet 75 santim çapında saat daha ilave edilmiştir. İzmir’e gelen yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini çeken saat kulesinde, saatin alt kısmının her iki yanında birer Osmanlı arması bulunuyordu. Zamanla bu armalar kaldırılmış ve yerine ay-yıldız armalar yerleştirilmiştir.

Sultan II. Abdülhamid’in tahta çıkışının 25. yılını temsil eden 25 musluklu ve sekizgen yapılı havuz günümüze kadar ulaşamamıştır. Öte yandan saat kulesi 1928 ve 1974 yılında depremde ağır hasar görmüştür. Bir kopyası Gürcistan’ın Batum kentinde yapılmış olan İzmir’in simgesi Saat Kulesi, 1901 yılından bu yana İzmirliler için bir buluşma noktası, turistler için ise bir cazibe merkezi olma özelliğini sürdürüyor. 

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler