Pazartesi, Temmuz 15, 2024
Ana SayfaTurizmHindistan’daki Türk İzi: Tac Mahal

Hindistan’daki Türk İzi: Tac Mahal

Hindistan’da Timur’un torunları tarafından kurulan Türk devletlerinden biri olan Babürlüler’in yaptırdığı Tac Mahal, dünyada aşkın mimariye yansımış en güzel hali.


Tac Mahal’in Hikayesi

Babürlüler, Ankara Savaşı’nda Osmanlı Devletini yenen Timur’un torunu, Babür tarafından 1526 yılında Hindistan’da kuruldu.

Türkler, medeniyetten yoksun sadece savaşmayı ve talan etmeyi bilen bir millet olarak anlatılır. Halbuki Türkler gittikleri her coğrafya huzur getirmiş, kültürlerini gittikleri coğrafyanın kültürleri ile harmanlayan bir millet olmuştur.

Babürlü İmparatorluğu’nun beşinci hükümdarı olan Şah Cihan, siyasi yaşantısından ziyade eşine duyduğu efsanevi aşk ile tanınır.


Tac Mahal’in yapılma sebebi
 

Şah Cihan, üçüncü ve en sevdiği eşi olan Ercümend Bânû Begüm’ün (Mümtaz Mahal) erken yaşta vefat etmesi üzerine, Türk-İslam mimarisini en güzel örneklerinden biri olan Tac Mahal Türbesini yaptırmıştır. Şah Cihan’ın vefatının ardından kendi cenazesi de eşinin yanına defnedilmiştir.

Tac Mahal’in Yapımı Kaç Yıl Sürmüştür

Yapımında Osmanlı, İranlı, Suriyeli usta ve sanatkârlarla birlikte mahalli Hintli ustaların çalıştığı Tac Mahal’in inşasına 1632 yılında başlanmış ve 20 yıl sonra 1652 yılında tamamlanmıştır. Kaynaklara göre inşasında 20.000 kişinin vazifelendirildiği binanın oldukça yüklü bir maliyeti vardır.

Yamuna nehri kenarında inşa edilen Tac Mahal’in yapımında beyaz mermer ve kırmızı kum taşı kullanılmıştır. Ana türbe binası tamamen beyaz mermerden, külliye içindeki diğer kısımlarsa kırmızı kum taşından inşa edilmiştir. Kırmızı-beyaz renk tezatlığıyla bütün ilgi ana türbe binası üzerinde toplanmıştır.

Tac Mahal ana türbe binası mescit, kabul salonu, ve geniş bahçelerden oluşan geniş bir külliyedir.

Tac Mahal, 1983’ten bu yana UNESCO‘nun Dünya Miras Listesi’nde yer almaktadır.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler