Çarşamba, Haziran 12, 2024
Ana SayfaCoğrafyaHazar Denizi'nin Türkmenistan Kıyılarında 50'den Fazla Balık Türü Yaşıyor

Hazar Denizi’nin Türkmenistan Kıyılarında 50’den Fazla Balık Türü Yaşıyor

Hazar Denizi’nin Türkmenistan kıyılarında beluga, ak balık, ringa balığı, tekir balığı, levrek gibi 55 farklı balık türü yaşıyor.


Türkmenistan, 2008 yılında Uluslararası öneme sahip sulak alanların ve su kuşlarının doğal yaşam alanlarının korunmasını amaçlayan Ramsar Sözleşmesi‘ni imzalayan ülkelerden birisi. Türkmenistan ayrıca, Hazar Devlet Koruma Alanı ile Bern Kongresinde belirlenmiş üç koruma alanından birisine ev sahipliği yapıyor.

Hazar Denizinde Yaşayan Balık Türleri

Hazar Denizi faunasında, beluga, mersin balığı, ak balık, ringa balığı, tekir balığı, levrek gibi 55 farklı balık türünün yanısıra Hazar foku (Pusa caspica) gibi endemik türler de bulunuyor.

Beluga: Mersin morinası olarak da bilinen bu tür, Marmara Denizi, Karadeniz ve Hazar Denizi’nde görülür. Tatlı su balıkları içerisinde en büyük balık türlerinden olan bu türün nesli aşırı avlanma yüzünden nesli tükenmekte olan türler arasına alınmış ve 6 Ekim 2005 tarihinden itibaren avlanması yasaklanmıştır.

Beluga (Mersin Morinası)

Yayın Balığı: Avrupa’nın tatlı suda yaşayan ikinci büyük türü olan yayın balığı, yassı ve geniş bir kafatasına sahiptir. Dudaklarından sarkan iki ve çenesinden sarkan dört anteni en belirgin özelliklerindendir. Seksen yaşına kadar yaşayabilen bu tür çok iyi duyu yeteneğine sahiptir. Yayın balığı akıntıların oluşturduğu mağaraları ve ağaç diplerini çok sever. Hazar Denizi’nin balık türleri arasında en büyük olan türdür.

Yayın balığı

Ak Balık: Tatlısu kefali, Ak kefal ve Kepenez adıyla da bilinen bu tür, sazangiller familyasına ait bir türdür. 100 cm boyuna kadar ulaşan ak balığın vücudu yanları yassı bir füze şeklini andırır. Geniş ağzı ve büyük kafası en karakteristik özelliklerindendir. Küçük balıklar ve kurbağalarla beslenen bu türün üreme zamanı ise Nisan-Haziran arasıdır. Düşük hızdaki akıntılarda ve kaya arkalarında yaşarlar.

Ak balık

Kızılkanat: Sazangiller familyasına ait bir tür olan kızılkanat, Hazar Denizi’nin yanısıra Türkiye’nin kuzey bölgeleri dahil olmak üzere geniş bir coğrafyada yaşayabilir. Ortalama 30 cm uzunluğunda ve 300 gram ağırlığındadır. Yüksek sırtları ve yassı bir gövdeye sahiptir. Kafa ve sırt kısımları kahverengi ve yeşil tonlardadır. Sürü halinde yaşayan bu tür durgun sularda ve su bitkisi bakımından zengin bölgelerde yaşar. Yetişkinliğe erişen kızılkanatlar genellikle su bitkileriyle beslenirler.  

Kızılkanat

Kahverengi Alabalık: Salmonidae ailesine ait bir tür olan kahverengi alabalık aynı zamanda somon balığı ile yakın akrabadır. Hemen hemen her tatlısuda görülebilen bu tür genellikle ırmaklarda ve büyük nehirlerde yoğun nüfuslar oluşturur. Boyu yaklaşık 30-35 cm olan tür yaklaşık olarak 1.5 kg ağırlığına kadar ulaşabilir.

Kahverengi Alabalık
Tatlısu Levreği: Percidae familyasından olan bu tür, Hazar Denizi’nin yanısıra Türkiye’de Karadeniz-Marmara Bölgelerinde ve Avrupa’da bir çok bölgede bulunan tatlısularında yaşarlar. Çok lezzetli olarak kabul edildiği için değerli bir türdür. Yüzgeçleri kızıl ve sırt yüzgeçleri sert dikenlidir. 40 cm büyüklüğe ulaşabilen tatlısu levreği 2.5 kilogram ağırlığına ulaşabilir. Hazar balık türleri arasında en sık görülenlerden olan tatlısu levreği 8 ila 10 yıl arasında yaşayabilen bir türdür.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler