Cumartesi, Mayıs 18, 2024
Ana SayfaTurizmHavaların Çok Soğuduğunu Düşünenler İçin! Dünyanın En Soğuk Şehri: Yakutsk

Havaların Çok Soğuduğunu Düşünenler İçin! Dünyanın En Soğuk Şehri: Yakutsk

Kuzey kutbuna 450 km uzaklıkta yer alan bir şehir Yakutsk. Sibirya’yı herkes soğuk olarak bilir ama Sibirya soğuklarının zirve yaptığı yer nüfusunun büyük bölümü Türk olan Yakutlar’dan oluşan Yakutsk’tur. 


Şehirde hava sıcaklığı kış aylarında -67°C’ye kadar düşerken ortalama sıcaklık ise -41°C’dir. Radikal bir karar alarak bu şehre gitmek isteyenler yolculuk için online bilet alma sitelerinden uygun fiyatlı biletleri gidiş-dönüş olarak 3.000 TL’ye bulabilmektedir. Bu şehre Türkiye’den direk uçuş bulunmuyor. Türkiye’den seyahat etmek isteyenler İstanbul’dan Moskova aktarmalı olarak yolculuklarını tamamlayabilirler.

Şehrin bulunduğu Yakutistan, bir Rusya özerk bölgesidir. O nedenle buraya giriş yapabilmek için mutlaka Rusya vizesine ihtiyaç vardır. Uçak pencereleri buzlanarak gerçek bir buzlu cama dönüştüğünden Yakutsk’a iniş esnasında dışarıyı görmek mümkün olmaz.


Şehirde ilk dikkat çeken şey aşırı soğuk havadır. O kadar ki yol kenarlarında buz kütlesine dönüşmüş arabaları görmek sıradan bir durumdur. 
Bu inanılmaz soğuğa rağmen Yakutsk şehrinde yaşayanların sayısı 300 bini aşmaktadır. Bu insanların neden bu kadar soğuk bir yerde yaşadıkları, neden güneydeki sıcak topraklara göç etmedikleri akla gelebilir. 

Bir liman kenti olarak kurulan şehir aynı zamanda zengin yer altı kaynaklarına sahip. Ticari bir merkez haline gelen kent zaman içinde dışarıdan göç almış. Bölgede elmas, altın, gaz, kömür, gümüş ve bakır gibi doğal kaynaklar çıkarılmaktadır. Dünya pırlanta rezervinin %20’si buradan çıkarılırken periyodik tablonun bütün elementleri Yakutsk’ta bulunmaktadır.


Kentte sadece beş otel faaliyet gösteriyor. Binaların giriş katlarının zemini genellikle buzla kaplıdır. Bu nedenle her binanın girişi halılarla kaplanır. Tabir yerinde ise Yakutsk’taki soğuğun hiç şakası yoktur. Gerekli tedbirler alınmadığı takdirde ölümcül sonuçlarla karşılaşılabilir. Dikkat ettiğini düşünerek hareket edenlerin bile burnunu ya da ayak parmaklarını kaybetme riski her zaman mevcuttur. 

En kalın giysilerle bile dışarıda 10 dakikadan fazla durulmamalıdır. Gidilmesi gereken her yere kapıdan kapıya taksi ile gitmek en akıllı çözümdür. Şehir içi halk ulaşımı Sovyet Rusya zamanında Sibirya hapishanelerindeki mahkumlar tarafından yapılmış 2 bin km uzunluğundaki yol sayesinde eski Japon arabaları ile gerçekleşmektedir. Soğuğa elverişli olmadığı için ülkenin hiç bir yerinde demiryolu yoktur. 

İçeriğin devamı için: Dünyanın en soğuk şehri: Yakutsk – 2

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler