Cumartesi, Mayıs 18, 2024
Ana SayfaSağlıkHacamat Nedir, Faydaları Nelerdir?

Hacamat Nedir, Faydaları Nelerdir?

Hacamat nedir, Nasıl yapılır, Nerelerde kullanılır?

Hacamat Nedir, Nasıl Yapılır: Hacamat (Kupa terapisi), kupa yardımıyla deri üzerinde negatif basınç oluşturarak ve insizyonlar uygulayarak kanın çıkmasıyla sonuçlanan minör cerrahi boşaltım prosedürüdür. Hacamat uygulamasının ilk olarak nerede ve ne zaman başladığı bilinmemekle birlikte; antik uygarlıklarda uygulanan bir yöntem olduğuna dair bilgiler bulunmaktadır. 

Modern tıbbın kurucusu olarak bilinen Hipokrat ve Yunan tıbbının büyük hekimi Galen‘de hacamatın savunucuları ve kullanıcıları olmuştur. Babil ve Asur imparatorluklarında hacamat için manda boynuzu kullanıldığı kil tabletlerinde aktarılmıştır. (MÖ 700) 

İslamda hacamat

İslam tıbbında yaş kupa terapisi Peygamber Efendimiz(S.A.V)’in öğretilerine dayanmaktadır. Orta Asya’da müslüman doktorlar hacamatı sıkça kullanmış; İbn-i Sina ‘El Kanun Fit Tıp’ isimli ünlü eserinde hacamatın avantajını ‘organın tortu atmasını sağlar’ diye belirtmiştir.

Rönesans döneminde hacamat, İtalya ve Avrupa’nın birçok ülkelerinde sıkça kullanılmış; 14.yy’da Fransa’ da berberler tarafından yapılmıştır. Britanya parlamentosu tecrübesiz berberlerin hacamata devam etmesini ve yanlış uygulamaları engellemek için Oxford ve Cambridge Üniversite’lerinden mezun olan hacamat terapistlerinin uygulamasını düzenleyen bir karar çıkarmıştır. 

Osmanlı’da hacamat yaygın olarak kullanılmış; Sultan 2. Abdulhamid Han’ın uykusuzluk rahatsızlığından kurtulmak için hacamat olduğu Osmanlı arşiv kayıtlarında yer almaktadır.

Hacamat uygulanırken hayvan boynuzları, bambu, seramik ve cam kupalar gibi çeşitli malzemelerden yararlanılmıştır. 

Hacamat Faydaları 

Hacamat, usulüne uygun bir uygulama yapıldığı takdirde hiçbir zararı ve acısı olmadığı gibi, vücutta birikmiş toksinler, ağır metaller ve ilaçların vücuttan atılamayan kalıntılarından kurtulmak için eşsiz bir yöntemdir. Vücuttaki kirli kandan kurtulunarak vücuda yeni kan üretmesi için ortam hazırlanmış olmaktadır.

Hacamatın başlıca faydaları:

– Kanda birikmiş toksinler ve ağır metalleri temizler

– Bağışıklığı artırır

– Beynin fonksiyonlarını artırır

– Ödemleri çözerek rahatlama sağlar

– Bedenin direnç kazanmasını sağlar

– Ağrıları giderir

– Göze canlılık kazandırarak görme fonksiyonunu artırır

– Baş ağrısı çekenler için faydalıdır

– Boyun fıtığı, bel fıtığı ve eklem ağrılarında rahatlama sağlar

– Kalp rahatsızlığı olanlar doktor kontrolünde uygulamak kaydıyla fayda görebilir

– Psikolojik rahatsızlığı olanlarda olumlu etkiler gösterebilir

Faydaları saymakla bitmeyen hacamat tedavisi günümüzde Rusya, Amerika, Kanada, Çin ve nüfusu Müslüman olan ülkelerin çoğunda yaygın olarak kullanılmaktadır. Yalnız dikkat edilmesi gereken bir konu, bu tedavi yanlış uygulandığında büller, yanıklar ve derin yaralara neden olmaktadır.

Hacamat Nerede Yapılır?

Sağlık bakanlığı da bu şifa kaynağı tedavinin ehil olmayan eller tarafından, hijyenik olmayan koşullarda yapılmasını önlemek için doktorlara ve diş hekimlerine hacamat sertifikasyonu başlatmıştır. İstanbul, Ankara ve Kayseri’de bakanlığa bağlı birçok hastane ve sağlık merkezlerinde artık resmi olarak hacamat yapılmaktadır.

İster sağlık, ister önemli bir sünneti uygulamak için olsun, hacamat yaptırmak isteyen herkesi sağlık bakanlığına bağlı resmi kurumlarda yaptırılmasını tavsiye ederim.

Sağlıcakla…

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler