Cuma, Nisan 12, 2024
Ana SayfaSağlıkGünde 6 Diş Kavrulmuş Sarımsak Yemenin Faydaları

Günde 6 Diş Kavrulmuş Sarımsak Yemenin Faydaları

Yapılan araştırmalarda sıklıkla sarımsak yiyen kişilerin en başta soğuk algınlığına yakalanma risklerinin %70 oranında daha az olduğu görülmüştür. 


Sarımsağın içinde bulunan ve sarımsağa kokusunu veren “allicin” isimli maddenin sağlımıza etkileri artık bilinen bir gerçektir. Sarımsak ayrıca tansiyonu dengeler ve Alzheimer riskini azaltıcı etkiye sahiptir. Peki bugüne kadar hiç kavrulmuş sarımsak yemenin faydaları hakkında bir bilgi sahibi oldunuz mu? Kavrulmuş sarımsak yedikten sonra vücudunuzda saat saat değişikler olmaya başladığını biliyor musunuz? İşte, kavrulmuş sarımsak yedikten sonra vücudunuzda neler gerçekleşiyor sorusunun cevabı:

1. Saat: Vücudumuz sarımsağı sindirir ve içindeki besleyici maddeleri emer. Kavrulmuş sarımsakları yediğinizde vücudumuz ilk bir saat içerisinde öncelikle sindirime odaklanır. Sindirilmiş sarımsakların vücut için besleyici özellikleri başlamış olur.

2-4. Saat: Vücudumuz tarafından sindirilmeye başlanan sarımsağın içerisindeki besleyici maddeler hastalıklarla mücadeleye başlar. 6 diş kavrulmuş sarımsak yediğiniz 2-4. saat içerisinde vücudumuz sarımsağın içerisindeki faydalı maddeleri kullanmaya başlar. Sarımsağın antioksidan özelliği kendini hızlı bir şekilde belli etmeye başlar. Bu sayede vücudumuz birçok hastalığa karşı savaşmaya başlar. Sarımsağın antioksidan etkisi kanserli hücrelerle bile 2-4. saat içerisinde mücadeleye başlamış olur.

4-6. Saat: Metabolizma hızınız artar, vücudunuzdaki yağlar erimeye başlar. Kavrulmuş sarımsağı tükettikten 4-6 saat sonra vücudumuz sarımsağın faydalarını iyice algılar ve metabolizma hızlanır, tansiyon, kolestrol gibi rahatsızlıklar düzenlenir. Vücuttaki yağlar ve su dışarı atılmaya başlar.

7-10. Saat: Vücut bakterilerle savaşmaya başlar. Sarımsağın içerisinde bulunan yaralı maddeler 7 saatin ardından vücudu oksidasyon’a karşı korur. Yani sarımsak sayesinde hücrelerin, dokuların oksitlenme ihtimali en aza indirilir. Kavrulmuş sarımsak sirozdan kansere, şeker hastalığından böbrek iltihabına kadar birçok hastalığa karşı vücudu korur. Vücutta var olan hastalıkların iyileşme süresi hızlanır.

10-24. Saat: Kavrulmuş sarımsak ilk 10 saat içerisinde vücutta inanılmaz etkiler yapmaya başlar. Sarımsağın vücutta gösterdiği ilk etkiler tamamlandıktan sonra daha büyük etkiler 10-24. saat arasında gerçekleşir. Yani günde altı diş kavrulmuş sarımsak yemenin faydaları asıl şimdi başlıyor.

– Vücut ve damarlar temizlendikten sonra kalp ve damar rahatsızlıklarına daha dayanıklı hale gelinir.

– Tansiyon, kan basıncı ve kolestrol dengelenir.

– Vücuda giren ağır metaller vücuttan atılır. Buna bağlı olarak da yorgunluk hissinin yok olması sağlanır.

– Kavrulmuş sarımsak yemek vücudun savunma sistemini güçlendirir. Hastalıklara karşı vücudun bağışıklık sistemi daha dayanıkla hale gelir.

– Kemikler güçlenir, vücudumuz daha atletik olur.

– Sağlıklı hücrelerin ömrünü uzatır.

Kavrulmuş Sarımsak Nasıl Hazırlanır?


Bütün bir sarımsağı keskin bir bıçak yardımıyla baş kısmından kesin. Bütün halinde bir kaba alın ve fırına verin. Sarımsak renk alıp içi yumuşamaya başlayıncaya kadar pişirin. İşte bu kadar. Sarımsağınız bütün bir halde piştikten sonra soğumasını bekleyin. Ardından 6 diş sarımsağı kabuklarından ayırıp afiyetle yiyin.

Son olarak kavrulmuş sarımsağın 24 saat içerisinde tüm etkilerinin meydana gelmesini istiyorsanız gün içerisinde yiyeceğiniz gıdalara dikkat etmelisiniz. Kavrulmuş sarımsakları yedikten sonra gün içerisinde bol bol su için, taze meyve ve sebze tüketin. İşlenmiş şeker ve gıdalardan uzak durun, hafif ve kolay sindirilebilir yemekler tercih edin. Daha fazlası için www.hayalmat.com blog sitemizi ziyaret edebilirsiniz. 

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler