Pazartesi, Temmuz 15, 2024
Ana SayfaKültürGöktürkler Dönemi Temalı Video Oyunu: Orkhon

Göktürkler Dönemi Temalı Video Oyunu: Orkhon

RTR Games adlı yerli ve bağımsız oyun geliştiricisi tarafından yapılan ve Göktürkler dönemini anlatan video oyun 3 yıldır yapım aşamasında bulunuyor. Tam adı Orkhon: The Last Soul olan oyun hakkında bazı bilgiler gün yüzüne çıktı. Milattan sonra 700’lü yılları anlatan ve özgün bir hikayeyi anlatan oyun oldukça merak uyandırdı. Piyasada bulunan “tekdüze” oyunların aksine bu tür bağımsız oyunlar kendisine has  bir oyuncu kitlesi edinmeyi sürdürüyor. Bunlar arasında yerli yapımcılar da bulunuyor. İşte RTR Games de bunlardan birisi olarak yeni bir aksiyon oyunu geliştirdi. Tarz bakımından Mount and Blade adlı efsane oyuna benzetilen Orkhon: The Last Soul’un çıkış tarihi henüz açıklanmadı.


Kılıç ve kalkan kuşanmış bir savaşçının hikayesini konu edinen Orhkon, Orta Asya’nın coğrafi özelliklerini birebir yansıtan bir atmosferde gerçekleşiyor. Bu dönemde Orhun Vadisi’ndeki olayları anlatan oyun, vadinin haritasını tüm detaylarıyla veriyor. Oynayanlara bu dönem hakkında fikir sahibi yapmakla kalmıyor; heyecanın doruk seviyede olduğu bir oyun vaat ediyor. Oyunun hazırlık aşamalarında önemin teknolojisini yansıtan silahlar ve yaşam tarzı hakkında derinlemesine araştırma yapıldığı anlaşılan oyun, göçebelik kültürünü tam anlamıyla yansıtıyor. Gelen ilk bilgilere göre oyuncular uçsuz bucaksız vadilerde kendi çadırlarını ve topluluklarını oluşturacaklar. 


Bu arada çadırlar kadar ilgi çeken detaylardan birisi de atlar. Oyunun akışı hakkında büyük öneme sahip olan atlar özenle çizilmişe benziyor. MS 700’lü yıllar bozkırın, atların ve çadırların dönemi olduğundan bunları başarıyla yansıtmak pek de kolay görünmese de bakalım oyun bunu başarabilecek mi? Şimdilik PC platformunda yayınlanması beklenen oyunun oyun konsollarında ve mobil cihazlarda yer alıp almayacağını zaman belirleyecek. RTR Games tarafından yayınlanan oyun karelerine bakıldığında bilgisayar ortamında çıkması büyük ihtimal olan oyunun net çıkış tarihi henüz açıklanmadı. RTR Games ve oyun dünyasını takip ederek oyun hakkında bilgi edinebilir, piyasaya sürülme tarihi hakkında zaman içerisinde bilgi edinebilirsiniz. Yerli oyun yapımcılarına ait sosyal medya hesapları ve internet sayfalarından da yararlanabilirsiniz. 

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler