Cuma, Nisan 12, 2024
Ana SayfaSağlıkGöğüs Ağrısı Neden Olur?

Göğüs Ağrısı Neden Olur?

Göğüs Ağrısı; hayatı tehdit eden hastalıkların olabileceği gibi, tehlikesiz ayaktan tedavi olabilecek hastalıkların da ilk belirtisi olabilir. Bu yazımda göğüs ağrısı ile karşımıza çıkabilecek hastalıklardan ve bunlarda nasıl bir göğüs ağrısı olduğundan bahsedeceğim.


AKUT MI (KALP KRİZİ): ağrı göğsün tam ortasındadır ve 20 dakikadan uzun sürer. Tam olarak yeri gösterilemez, baskı tarzında sıkıştırıcı bir ağrıdır. Genellikle ağrıya bulantı, kusma, terleme ve ölüm korkusu eşlik edebilir.

AORT DİSEKSİYONU (ANA ATAR DAMARIN YIRTILMASI): ani başlangıçlı, yırtılır tarzda ve sırta yayılan bir ağrı olur. Kollar ve bacaklar arasında tansiyon farkı görülebilir.

PERİKARDİT (KALP ZARI İLTİHABI): Kalbin üzerinde batıcı tarzda göğüs ağrısı mevcuttur. Nefes almakla ve yatar pozisyonda artan ağrı öne eğilmekle (rüku pozisyonunda) rahatlar.

PULMONER EMBOLİ (AKCİĞER ANA DAMARININ TIKANMASI): ani başlangıçlı göğüs ağrısı ve nefes darlığı olur. Nefes alış hızı da artmıştır.

PNÖMOTORAKS (AKCİĞER ZARI BOŞLUKLARININ HAVA ALMASI): Ani başlayan nefes darlığına keskin ve batıcı tarzda göğüs ağrısı eşlik eder.

PNÖMONİ (ZATÜRRE): Göğüs ağrısına ateş ve şalgam eşlik eder. Dinlemekle akciğerlerden ses duyulur.

REFLÜ: göğüs ortasında yanma hissi mevcuttur. yemek yemekle ve yatar pozisyonla bu şikayet artar. ağza acı su gelmesi mevcuttur.

PANKREATİT (PANKREASIN İLTİHAPLANMASI): Ani ve şiddetli kuşak tarzında ağrı olur. Ağrı sırta vurabilir ve öne eğilmekle rahatlar.

ÖZOFAGUS RÜPTÜRÜ (YEMEK BORUSUNUN YIRTILMASI): yemek yerken artan göğüs ağrısı, nefes darlığı,ateş ve bilinç kaybı gibi şikayetler olur.

KAS AĞRISI: hareket,soğuk,stres ve zorlama ile ağrı artarken, sıcak uygulama, masaj ve ağrı kesici ilaçlardan fayda görür.

Sağlıcakla…

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler