Perşembe, Haziran 13, 2024
Ana SayfaTurizmGezi Rehberi: Bişkek

Gezi Rehberi: Bişkek

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek, Orta Asya’da Avrupai tarzda oluşturulmuş ilk başkenttir. Diğer pek çok Türk başkentinde tarihsel bir doku ön plana çıkarken, Bişkek’te daha çok bu yüzyılın izleri göze çarpmaktadır. Dolayısıyla bu görünümüyle Bişkek, sanki yeni kurulmuş bir şehir izlenimi verir. Peki gerçekten öyle midir? Bişkek’in gerçek bir mazisi yok mudur?


Bişkek Tarihi

Çuy Vadisi’nde, Alarça ve Alamedin Nehirleri’nin arasında kurulan Bişkek, sanılanın aksine çok köklü bir tarihe sahiptir. Öyle ki Bişkek çevresinde yapılan arkeolojik kazılarda tarih öncesinden, Neolitik ve Bronz Çağları’ndan kalma insan izlerine rastlanmıştır. Bu da Bişkek’in binlerce yıllık geçmişe sahip bir şehir olduğunun kanıtıdır.

Kırgızistan Bölgesi’ni anlatan tarihsel eserlerde Pişkek ya da Frunze ismiyle anılan bu şehir, asırlar boyunca Türk Milleti’nin önemli bir sığınağı olmuştur. Öyle ki M.S 629-645 tarihleri arasında Hindistan’a giden ve bu arada da Köktürkler’e esir düşen Çin Elçisi Syuan-Tszyan, Bişkek Bölgesi’ni kastederek, Çuy Vadisi’nde yaşayan, tarım ve ticaretle uğraşan Türkler’den bahsetmektedir ki bu da Bişkek’in ata yurdu olduğunun bir diğer kanıtıdır.

10.yy’dan itibaren Karahanlı hâkimiyetine giren Bişkek’te İslâmiyet yayılmıştır ki Balasagunlu Yusuf Has Hacip, bu bölgede Türkçe ve Soğdca dillerini konuşulduğu kaydını düşmüştür. Bölgenin nihai adının ise, 1766 yılında Kazak Hanı Abılay’a karşı bu bölgeyi savunurken kahramanca karşı koyan Kırgız Savaşçısı Pişpek’in bu bölgeye gömülmesiyle bu bölge de onun ismiyle anılmaya başlamıştır.

Mikhail Frunze Müzesi
Bişkek Gezilecek Yerler

Daha evvel de bahsettiğimiz üzere, Bişkek’te fazla tarihi eser bulunmamaktadır. Ancak Bişkek’e 1,5 saat mesafedeki Tokmok Şehri’nde bulunan ve 9.yy’da Karahanlılar’dan kalma bir gözetleme kulesi olan bir tarihi kule merakınızı celp edebilir.

Bunun dışında özellikle Bişkek’in 30 km dışındaki Ata Beyit adlı anıtı da mutlaka ziyaret etmelisiniz. Zira burada, Stalin tarafından yargılanmadan kurşuna dizilerel idam edilen 137 Kırgız şehidinin anısı yaşatılmaktadır ki Ata Beyit Anıtı tam da bu toplu mezarın üzerine yapılmıştır. Bu 137 şehidin arasında, Kırgız Edebiyatı’nın duayeni olan Cengiz Aytmatov’un babası da vardır.

Devlet Güzel Sanatlar Müzesi, Bişkek’te mutlaka görülmesi gereken bir kültür hazinesidir. Müzede, Sovyet döneminden kalma Kırgız el sanatı örnekleri ve Rus sanat eserleri gibi yaklaşık 20.000 kültürel öge sergilenmektedir.

Bişkek’te Ne Yenir?

Kuurdak Yemeği
Kırgızistan Mutfağı’nın en seçkin lezzetlerini bulabileceğiniz Bişkek’te, geleneksel Kırgız lezzetleri olan Kuurdak ve yerken tüm parmaklarınızı kullanmak isteyeceğiniz Beşparmak adlı yemekleri mutlaka tatmalısınız. Öyle ki bunu keçe ve taşlardan oluşan geleneksel yurtlarda (Kırgız Evi-Çadırı) yaparsanız, çok daha otantik bir deneyim yaşamanız mümkündür.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler