Çarşamba, Nisan 24, 2024
Ana SayfaKültürGebelik Şekeri ve Tarama Testi Gerçekleri

Gebelik Şekeri ve Tarama Testi Gerçekleri

Bu yazımda son zamanlarda medyada sıkça gündeme gelen, tartışılan gebelik şekerine ve bunu ortaya çıkarmak için yapılan şeker yükleme testine değineceğim.


Türkiye’de gebelik şekeri görülme sıklığı %9’dur. Peki gebelik şekeri nedir anneye ve bebeğe ne gibi zararları olur?

Gebelik şekeri; ilk kez gebeliğin son 6 aylık döneminde ortaya çıkan ve gebelik süresince devam eden şeker yüksekliğidir. Gebelik sırasında salgılanan hormonlara karşı vücutta insülin direnci gelişir ve yatkınlığı olan bazı kadınlarda pankreastan salgılanan hormonlar şekerin yükselmesine neden olur. Bu yükseklik gebelik sırasında doğumda ve sonrasında anne ve bebek için bazı risklere neden olur.

Annede; düşüğe, şekere bağlı organ hasarına, gebelik tansiyonuna, gebelikte ani şeker düşmelerine, geçmeyen idrar yolu enfeksiyonuna, doğum sonrası uzamış kanamaya ve doğum sonrası yara yeri enfeksiyonuna neden olur.

Bebekte ise; doğumsal anomalilere, gelişme geriliğine, erken doğuma, iri bebek ve buna bağlı doğum travmasına neden olabilir. Şeker hastalığı olan bir annenin çocuğunun başına gelecekler sadece anne karnındayken olanlarla da sınırlı kalmaz doğumdan sonra da çocukta insülin yüksekliği devam edebilir ve buna bağlı şeker düşüklüğü görülebilr. Bebeklerde beyin şeker düşüklüğüne yetişkinlerden daha duyarlıdır ve kısa süreli şeker eksikliği bile beyinde kalıcı hasara neden olabilir. Ayrıca doğum sonrası solunum zorluğu, sarılık ve sıvı dengesizlikleri nedeniyle ölümle sonuçlanabilir.

Yukarıda saydığım nedenlerden dolayı gebelik diyabeti ve bunu erken dönemde saptayıp müdahale etmek önemlidir. Bu nedenle tüm gebeler diyabete karşı taranmalıdır. Erken tanı noktasında şeker yükleme testi önemli bir yer tutmaktadır. Eğer gebelik öncesinde riskeleriniz yoksa 24-28. Gebelik haftasında şeker yüklemesi ile taranmalısınız. Eğer aşağıdaki risklerden birine bile sahipseniz gebelik tanısı konur konmaz normal yöntemlerle taranmanız gerekmektedir;

• 40 yaşından büyük gebe iseniz

• Obeziteniz varsa

• Daha önceki gebeliğinizde gebelik şekeri tanısı konulduysa

• Gebelik sırasında idrarda şeker saptandıysa

• Gebelik öncesi kan şekeri değerleriniz sınırdaysa

• Birinci derece akrabadanızda şeker hastalığı varsa

• Bir önceki gebelikte 4.5kg ve üzerinde bebek doğurmuşsanız

• Yumurtalıktalığınızsa birden fazla kist bulunuyorsa.


Gebelik sırasında yapılan şeker yüklemesi 2 şekilde yapılabilir

Bunlardan birisi 50 gr şekerle birisi de 75 gr şeker ile yapılan testtir. Yapılan çalışmalar ikisininde etkinliğinin yeterli olduğunu göstermiştir. Ayrıca belirtilen miktarda alınan şekerler medyada söylendiği gibi çocuk için zehir değildir. Aksine tüm gebeliğiniz boyunca iki dilim baklava yiyorsanız burada bahsedilenden çok daha yüksek miktarda şekeri vücudunuzu almış oluyorsunuz. Türkiye halkının beslenme biçimi göz önüne alınacak olursa iki dilim baklavadan çok daha fazla miktarda şeker içeren besin bir günde tüketilebilmektedir. Bu nedenle tarama testi daha çok önem kazanmaktadır.

Son zamanlarda alanında ses getirmiş doktorların medyada bilimsel kanıtlara dayalı olmadan yapmış oldukları söylemler nedeni ile birçok gebe şeker yükleme testini yaptırmayı reddetmektedir. Bu konuda yapılmış bazı çalışmalardan bahsedelim.

Çalışmaların biri İstanbul ilinde doğum oranı yüksek köklü bir hastanede yapılmış. Gebelere şeker yükleme testi yaptırıp yaptırmadıkları, eğer yaptırmadılarsa nedeninin araştırıldığı bir çalışma yapılmış. Gebelerin %63’ünün test yaptırmadığı tespit edilmiş ve test yaptırmayanların %62’sinin neden olarak kendisinin medyadan etkilendiği için testi yatırmaktan korktuğu bildirilmiştir. Bu çok yüksek bir orandır.

Başka bir çalışma ise Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılmış. Gebelerin %68’inin şeker yükleme testini yaptırmadığı ve bunların %98’inin test yaptırmama nedeni olarak testin zararlı olduğunu düşündükleri ortaya çıkmıştır.

Medyatik olmak uğruna keskin söylemlerde bulunmak 9 ay heyecanla bebeğini kucağına almayı bekleyen bir annenin ölü doğum yapmasına veya bebeğinin zihinsel,bedensel engelli bir çocuk olarak dünyaya gelmesine neden olabilmektedir.

Sonrasında keşke dememek için medyaya ya da söylenenlere değil doktorunuza güvenin.

Sağlıcakla…

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler