Salı, Haziran 25, 2024
Ana SayfaKültürGagavuz Türkleri Hakkında Bilinmeyenler

Gagavuz Türkleri Hakkında Bilinmeyenler

Gagauziya olarak bilinen Gagavuz Özerk Cumhuriyeti Moldova’nın güneyinde yer alır. Resmi olarak Moldova’ya bağlı olan Gagavuz Özerk Cumhuriyeti’nin kendi marşı ve bayrağıbulunmakla birlikte, kendi yasama meclisleri ve yürütme organlarına sahiptirler. Moldova ile barışçıl bir şekilde yaşamlarını sürdürmekte olan Gagavuz Türklerinin yerleşik olduğu bölgeye Moldova’nın başkenti Kişinev’den gitmek isteyenlerin güney yönünde bir buçuk saatlik bir yolculuk yapmaları gerekir. 

Orta Asya’dan göç eden Gagavuzlar halen Türkçe konuşuyorlar. Dillerinde ciddi bir değişim yaşamamışlar. Daha çok Rumeli ve Edirne yörelerinin konuşmalarını andıran bir ağız ile günlük konuşmalarını sürdürmektedirler. Aslen Oğuz boylarından geldiği bilinen Gagavuzların Gök Oğuz adı ile anıldığı da vakidir.


Oğuzların Kayı ve Kınık boyları Orta Asya’dan batıya göç esnasında nasıl Anadolu ve civarına yöneldiyse, Gagavuzlar da aynı dönemlerde Karadeniz’in kuzeyinden Avrupa yönüne göçler gerçekleştirmişlerdir. Bulgaristan, Romanya ve Macaristan’a göç eden Türkler olduğu gibi Gök Oğuzlar da önceleri Romanya-Dobruca bölgesine yerleşmişler. Daha sonraları oradan da göç ederek şimdiki yerleşim yerlerine gelmişler. 

Yaşadıkları bölge tarım ve hayvancılığa oldukça elverişli. Ancak ekonomik yönden geri kalmışlığın verdiği etki ile işsizlik oranları Gagavuzya’da oldukça yüksektir. Özerk Cumhuriyetin başkenti Kamrad‘da her ne kadar yeni yeni marketler açılıyor olsa da pazar ve pazarcılık kültürü halen güçlü bir şekilde sürdürülüyor.


Türk kökenli olan Gagavuzlar dini inanç olarak Ortodoksluğu benimsemişler ve dinlerine de oldukça bağlı bir yaşam sürdürmekteler. Tarihte kavimler göçü olarak bilinen büyük olay ile Avrupa’ya göç etmiş Türklerin pek çoğu asimile olurken, Gagavuzlar dillerini ve kültürlerini muhafaza etmişlerdir. 

Romanya bölgesinden şimdiki bulundukları yere gelme nedenlerinin başında da asimile olmaya karşı gösterdikleri direnç vardır. Geleneklerinin ve dillerinin Türkiye ile aynı olması bu her iki değerin Orta Asya’dan beri korunup sürdürüldüğünü gösterir. Yoksulluğun had safhada olmasına rağmen temizliğe verdikleri önem toplu alanlarda oldukça dikkat çekici bulunuyor. Hastane ve okulları oldukça temiz. Eskimiş araba lastiği ve pet şişe gibi atıkları tekrar değerlendirerek ilginç eserler ortaya koyabilen çalışkanlık ve beceriye sahip Gagavuzlar, Türk misafirperverliğini Avrupa’da yaşatmaya çalışıyorlar. 

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler