Cuma, Nisan 12, 2024
Ana SayfaSağlıkFındık Hayattır Karadeniz'de.

Fındık Hayattır Karadeniz’de.

Üretiminin yüzde 70’ini yurt dışına ihraç ettiğimiz fındık, Türkiye’nin medarıiftihar ürünleri arasında başı çekmektedir.


Bahçeden raflara uzanana dek epey zahmetli bir süreçten geçen fındık, akşamları evlerimizde rahat koltuklarımızda otururken, memleketimize has bir diğer ürün olan çayın yanında ne de güzel gider oysa.

Ancak süslü cümlelerin yanında fındık, bahçelerden evlerimize girene kadar birçok süreçten geçmektedir.

Ağustos ayı başladığı zaman bilinmelidir ki Karadeniz’de fındık hasadı başlamıştır. Yaklaşık bir ay kadar süren bu “zahmetli” süreç, fındıkların harmanlarda yeşil çotanağından ayrılması için kurumaya bırakılmasıyla kısmen sona erer. Süreç tabi ki bu kadar da kısa sürmüyor. İşte tam bu sırada çotanaktan sıyrılmaya başlayan kabuklu fındığın, “Patoz” denilen fındık ayıklama aracı ile çotanağından kolayca ayrılması sağlanır. Ve daha sonra tekrar kuruması için harmanlardaki yerini alır.

Toprak Mahsulleri Ofisi ya da Fiskobirlik tarafından belirlenen fiyatlar doğrultusunda çiftçiden tüccara ulaşan bu mucizevî yemiş, sofralarımızdaki yerini almak adına fabrikalara gönderilir. Kimi zaman kuru yemiş, kimi zaman ise kahvaltılarımızı süsleyen çikolataların içerisinde kendisine yer bulan fındık, insan vücuduna da sayısız fayda sağlamaktadır.


Sindirim sistemini 
kuvvetlendirip enerji vermesinin yanı sıra, beyin ve sinir sistemini sağlamlaştırır ve hatta kanser karşısında bizlere koruyucu kalkan olarak pek çok fayda sağlar. “Yaş” olarak tüketildiğinde insan vücuduna katkısı daha çok olan fındık, ülkemizde başta Ordu ve Giresun olmak üzere hemen hemen Karadeniz’in her şehrinde yetişmektedir.

Türkiye’nin dünya ülkelerine ihraç ettiği ürünlerin başında yer alan fındık, başta İtalyan olmak üzere çeşitli yerli ve yabancı firmalara satılmaktadır.

Karadeniz bölgesinde halkın geçim sıkıntısına merhem olması ile bilinen fındık, çoğu zaman istenilen fiyatlara tüccarlara verilemiyor. Mevcut ekonomik durum ve tüccarların malı daha ucuza alma isteği ile çiftçilerin çoğu zaman mağdur durumda bırakıldığı kuşkusuz bir gerçektir.

Bu duruma karşılık ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde fındık fiyatlarına müdahale etmişti. TMO’nun 1 Kasım itibariyle levant kalite fındığın kilosunu 14 liradan, Giresun kalite fındığın kilosunu 14,50 liradan almaya başlayacağı bilgisini veren Cumhurbaşkanı, “Fındık üreticilerini mağdur etmeyeceğiz” açıklamasında bulunmuştu.

Kısacası biz her ne kadar fark etmesek de hayatımızın önemli bir noktasında bulunan bu mucizevi yemişi tüketirken, bütün bunları da göz önünde bulunduralım. Ve şu hatırlatmayı yapmadan da geçmeyelim;

Her gün bir avuç fındık iyi gelir.” 

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler