Pazartesi, Temmuz 15, 2024
Ana SayfaTarihEserleri Ders Kitabı Olarak Batı Dünyasında Yüzyıllarca Okutulan; "İbn Sina"

Eserleri Ders Kitabı Olarak Batı Dünyasında Yüzyıllarca Okutulan; “İbn Sina”

Batı dünyasında “Avicenna” olarak tanınan, çok sayıda kitaba ve tabloya konu olmuş İbn Sina, sadece Türk ve İslam dünyasının değil, ortaçağ Avrupa’sının da en büyük tıp bilgini, büyük matematikçisi ve filozofudur.

Tam adı Ebu Ali el-Hüseyin ibni Abdullah ibn-i Sina el-Belhi olan İbn Sina 980 yılında Buhara’da doğdu. İlk eğitimini Samani hükümdarlarının katibi olarak çalışan babası Buharalı Abdullah bin Sina’dan ve döneminin ünlü bilginlerinden aldı. 14 yaşına geldiğinde öğretmenlerini geçen Sina, tıbbi tahsilini Kuşyar isimli bir hekimin yanında yaptı. 16 yaşında iken hastaları tedavi etmeye başladı.


Samaniler’in iktidardan gitmesinden ve babasının ölümünden sonra Harezm ve Horasan’ı dolaşarak Cürcan’a geldi. Burada Şirazlı Ebu Muhammed’den destek aldı. Daha sonrasında Gazne’ye giden İbn Sina Gazneli Mahmud’un tutumlarını beğenmeyerek orayı da terk eder. Bir müddet İsfahan valisinin yanına sığınan İbn-i Sina orada Hemedan emiri tarafından yakalatılmış, sonrasında iki kölesi, kardeşi ve bir öğrencisiyle birlikte kılık değiştirerek kaçmayı başardı. Sonunda İsfahan’a vararak rahat bir yaşam sürmüştür. Haziran 1037 tarihine denk gelen  Ramazan ayında 57 yaşında Hemedan’da vefat etti ve aynı yere defnedildi. 

İbn Sina geometri, mantık, fıkıh, sarf, nahiv, tıp, doğa bilimleri ve musiki üzerine de bilgilere sahip olmuştur. 17 yaşında iken Buhara prensini tehlikeli hastalıktan kurtaran İbn Sina’ya Buhara sarayının zengin kütüphanesinden kullanmaya izin verilmişti. Sanskritçe, Arapça, Farsça, Eski Yunanca çok iyi bilen  İbn Sina bilim dünyasına çeşitli konularda 200’ye kadar eser kazandırmıştır.

Batılılar tarafından, Orta Çağ Modern Biliminin kurucusu olarak tanınan bilimci İbn Sina, tıp alanında yedi asır boyunca temel kaynak olarak El-Kanun fi’t-Tıb (Tıbbın Kanunu) adlı kitabı ile ün kazanmıştır.  Bu kitap Avrupa üniversitelerinde 17. yüzyılın ortalarına kadar tıp biliminde temel eser gibi okutulmuştur. Kitap, Fransa’nın en meşhur tıp fakülteleri olan “Montpellier” ve “Lauvain” Üniversiteleri’nin temel kitabı olmakla beraber, İbn-i Sina’yı 700 yıl Avrupa’nın tıp hocası etmiştir.

İbn-i Sina, İslam’ın Altın Çağı olarak bilinen dönemde önemli çalışmalar gerçekleştirmiş, Belh, Hemedan, Horasan, Rey ve İsfahan’daki kütüphanelerden yararlanma şansı elde etmişti.

En önemli ve bilinen eserleri aşağıdakilerdir:

  • El-Kanun fi’t-Tıb, “Tıpta Kanun”(Orta çağ döneminde Batı dünyasında 400 yıl ders kitabı olarak okutulmuştur. Latinceye 10 çevirisi yapılmıştır.)
  • Kitabü’l-Necat, “Kurtuluş Kitabı” (Metafizik konularını içeren eserdir)
  • Risale fi-İlmi’l-Ahlak, “Ahlak Konusunda Kitapçık”
  • Kitabü’ş-Şifa, (Mantık, Matematik, Fizik ve Metafizik konularında yazılmış 11 ciltlik eser. Latinceye çevrilerek ders kitabı olarak okutulmuştur) 
BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler