Cumartesi, Mayıs 18, 2024
Ana SayfaKültürErzurum Yöresi Halk Oyunları ve Halk Kültürü

Erzurum Yöresi Halk Oyunları ve Halk Kültürü

Erzurum, eski dönemlere dayanan tarihi ve kültürel çeşitliliği ile önemli şehirlerimizden birisidir. Günümüz Erzurum kültürünün temelleri çok büyük ölçüde Osmanlı döneminde şekillenmiştir. Özellikle yörede yaşanan savaşlar; Erzurum halkının din ve milliyetçilik çevresinde bütünleşmesini, gelenek ve göreneklerine daha sıkı bağlanmalarını sağlamıştır. Erkeklerin ellerinden düşürmedikleri tespih; sünnet şölenleri ve semaverde kaynatılan kesme şeker ile içilen çay, Erzurum halk kültürü bakımından oldukça önemli öğelerdir. Erzurum’un en dikkat çekici kültürel öğelerinden birisi de halk oyunlarıdır. Bar olarak adlandırılan Erzurum yöresi halk oyunları günümüzde de orijinaline uygun şekilde yaşatılmaktadır.


Erzurum Yöresi Halk Oyunları

Erzurum, halk oyunları bakımından oldukça zengin bir bölgedir. Bu halk oyunları, gerek yurtiçi gerekse yurtdışında düzenlenen yarışmalarda önemli başarılar elde etmiştir. Bar olarak adlandırılan Erzurum’a özgü halk oyunları, aynı zamanda kadın ve erkek barları olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Erkek Barları

Erzurum yöresine ait halk oyunları arasında erkeklere özgü farklı bar çeşitleri yer almaktadır. Bunlar; Baş bar, Sekme, İkinci Aşırma, Koçeri, Nari, Dello, Temirağa, Tavuk Barı, Felek, Uzun Dere, Çingeneler, Yayvan, Haçner Bari ve Daldalar olarak adlandırılmaktadır.


Erzurum erkek barları kıyafetleri

Erkekler bar oynarken “cistik” adı verilen ayakkabılar ve “zığva” olarak bilinen uçkurlu, beli bol lacivert kumaştan yapılan kıyafetler giyerler. Zığvanın üzerine ise yine lacivert kumaştan yelek ve dik yakalı beyaz kıyafetler giyilir. Ayrıca bar oynayanın belini sıcak tutan, cep görevi gören iplerle dokunmuş kuşak yanında oyuncuların, gümüş köstek ve mendil gibi farklı aksesuarları oyunda kullanılan eşyaları da vardır. Mendil, Erzurum barlarında bir maharet işareti olduğu gibi oyunun ritmine ve psikolojine göre kullanılır.

Kadın Barları

Erzurum halk oyunları arasında sadece kadınlar tarafından oynanan barlar ise; Kavak, Çiftebeyaz Güvercin, Çember, Nari, Döne, Çarşıda Üzüm Kara, Sallama, Mendilimde kişmiş ile Bade Var, Deli Kız, Köylü Kızı ve Gelirem olarak adlandırılır.


Erzurum kadın barları kıyafetleri

Kadınlar bu oyunları oynarken bindallı giyerler ve Leçek adı verilen yazma takarlar. Ayrıca bar oynayan kadınların belinde gümüş kemer olur. Yine erkek barlarında olduğu gibi bazı aksesuarlar kullanırlar. Bu aksesuarlar; mendil, Oltu taşı kolyeler ve burma bileziklerdir.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler