Pazartesi, Temmuz 15, 2024
Ana SayfaTurizmErzincan’ın Doğa Harikası: Girlevik Şelalesi

Erzincan’ın Doğa Harikası: Girlevik Şelalesi

Erzincan merkeze 35 km. uzaklıkta Çağlayan bucağı Girlevik köyünde bulunan Girlevik Şelalesi, yazın serinliği kışın ise akan suyun donmasıyla tırmanışçıların ilgi odağı bir doğa harikası.


Doğası, bitki örtüsü, yaz sıcağındaki serinliği ile Erzincan’da yerli ve yabancı turistlerin sıkça ziyaret ettiği mesire alanı.

Şelale büyüleyici görüntüsü ve baharda açan papatya, küpe çiçeği ve daha birçok çiçeğin oluşturduğu görsel şölenle adeta ziyaretçilere bayram yaşatıyor. Kışın sıcaklığın sıfırın altına düşmesiyle şelale suları donuyor ve buz sarkıtlar oluşuyor. Buz tırmanıcılığı sporu için elverişli hale gelen şelale kışın da ilgiyi üzerinde tutuyor.


Doğal bir şelale olan Girlevik’in kaynağı Munzur Dağlarının yamacında Kalecik köyünden doğan su gözleridir. Yüksekliği yaklaşık 30-40 m. olan şelale yöreye has taştan oluşmuş durumda.

Şelalenin alt kısmında bir restoran bulunuyor ve bu restoranda alabalık yetiştiriciliği yapılıyor. Restoranın şelalenin hemen karşısında bulunması da önemli bir ayrıntı. 30 dakika aralıklarla 13 şubat minibüs duraklarından şelaleye minibüs kalkıyor. 

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler