Perşembe, Haziran 13, 2024
Ana SayfaTurizmDünyanın En Güzel Şelaleleri

Dünyanın En Güzel Şelaleleri

Güneşte parıldayan su damlaları, akıntının büyüleyici sesleri ve muhteşem manzaralaralarıyla şelaleler insanı kendisine hayran bırakıyor. Bazen, şelaleler bölgenin veya ülkenin en önemli cazibesi olur, on binlerce turist onları görmeye gelir. Gelin Dünyanın en güzel şelaleleri arasından en önemlilerini hep birlikte inceleyelim:


Kanada’nın Ontario eyaletinde bulunan ve Kanada’yla New York’u ayıran Niagara Şelalesi, üç kaynağın birleşiminden oluşmaktadır. Bunlar At Nalı Şelalesi, Amerikan Şelalesi ve Gelin Peçe Şelalesi‘dir.

İçinden geçen su hacmine göre, Niagara Şelalesi Kuzey Amerika’daki en güçlü şelaledir. Maksimum yüksekliği 57 metredir ve genişliği bin metrenin üzerindedir.


Angel Şelalesi
 dünyanın en yüksek şelalesidir. Venezuela’nın Canaima Ulusal Parkı bölgesinin tropikal ormanlarında yer almaktadır.

Şelalenin toplam yüksekliği 979 metre, genişliği 107 metredir.


Ren Şelalesi
 İsviçre’nin başlıca “su” kaynaklarından biridir. Avrupa’nın en engin ve düz şelalesidir. Yüksekliği sadece 23 metredir, ancak şelalenin genişliği 150 metreyi bulmaktadır.

Detian Şelalesi (veya Banzek), Güneydoğu Asya’daki en büyük doğal şelaledir. Çin ve Vietnam sınırında yer almaktadır. Kaskadların toplam yüksekliği 60 metredir ve genişliği yaklaşık 200 metredir. Sellerde, Çin ve Vietnam taraflarından gelen şelaleler bir akarsuya karışıyor.


Şelale Parkı “Mendeliha”
, Aibga sırtının güney yamacında (Soçi) 1.470 metre yükseklikte bulunmaktadır. Oraya ulaşmak için önce Roza Zirvesine (2,320 metre) tırmanmalı ve ardından “Edelweiss” teleferik yolunun bulunduğu tarafı inmelisiniz.

Parkta üç (Küçük, Orta ve Büyük Halka) rota ve yedi tane şelale bulunmaktadır, aralarında en yükseği olanı “Altın”dır (77 metre).


Mavi Nil Şelalesi
 Etiyopya’daki Mavi Nil Nehri üzerinde yer almaktadır. Yüksekliği 37 ila 45 metre arasında ve genişliği mevsime ve yağış miktarına bağlı olarak 100 ila 400 metre arasında değişir. Şelalenin adı Amharcadan “buharlaşan su” anlamına geliyor.

Seljalandfoss Şelalesi İzlanda’nın en ünlü şelalelerinden biri. Çok yüksek olmamakla beraber (60 metre), seyredilmeye değer bir manzarası vardır. Kayadaki derin oyuğun üzerindeki konumu sayesinde, iç tarafından dahil olamak üzere, her yönden hayranlıkla izleyebileceğiniz çok güzel bir şelaledir.


Girlevik Şelalesi (Erzincan)

Doğal bir şelale olan Girlevik’in kaynağı Munzur Dağlarının yamacında Kalecik köyünden doğan su gözleridir. Yüksekliği yaklaşık 30-40 m. olan şelale yöreye has taştan oluşmuş durumda. Şelale büyüleyici görüntüsü ve baharda açan papatya, küpe çiçeği ve daha birçok çiçeğin oluşturduğu görsel şölenle adeta ziyaretçilere bayram yaşatıyor. Kışın sıcaklığın sıfırın altına düşmesiyle şelale suları donuyor ve buz sarkıtlar oluşuyor. Buz tırmanıcılığı sporu için elverişli hale gelen şelale kışın da ilgiyi üzerinde tutuyor.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler