Perşembe, Haziran 13, 2024
Ana SayfaEğitimDünyada Kurulan İlk Üniversite: Nizamiye Medresesi

Dünyada Kurulan İlk Üniversite: Nizamiye Medresesi

Günümüzde bilim alanında batılı ülkelerin hakimiyeti tartışmasız bir gerçek. Günümüz Türk dünyası bilimde batı toplumlarının gerisinde kalmış olsa da, dünyanın ilk üniversitesinin yaklaşık 1000 yıl önce atalarımız tarafından bu topraklarda kurulduğunu biliyor muydunuz?

Dünyanın İlk Üniversitesi


Dünyada üniversite özelliklerini taşıyan ilk kurum, Sultan Alparslan tarafından Bağdad‘da kurdurulmuştur. Nizamiye olarak anılan bu kurumdan önce ilim edinmek isteyenler ya ünlü bilginlerden özel ders alıyor, veyahut kendi kendilerini yetiştirmeye çalışıyorlardı.

Sultan Alparslan’ın bilime verdiği değerin önemli bir yansıması olan Nizamiye, 1066 yılında Dicle kenarında kurulmuştur. Yapımında hiç bir masraftan kaçınılmayan üniversite için yaklaşık olarak 60 bin dinar harcanmıştır. Dönemin en ünlü alimleri hatırı sayılır maaşlarla Üniversiteye müderris olarak atanmıştır. 

Nizamiye’nin Özellikleri

Yatılı eğitimin verildiği üniversitede öğrenciler tamamen ücretsiz eğitim görürlerdi. Üniversitenin eğitimcileri, öğrencleri ve çalışanları yemeklerini ücretsiz olarak yerlerdi. Nizamiye’nin giderlerinin tazmini için çarşılar, hanlar, çiftlikler vakfedilmişti. 

Binanın ön duvarında yer alan Vezir Nizamül-mülk‘ün adı nedeniyle bu kuruma Nizamiye adı verilmiştir. Bu medreseye dünyanın ilk üniversitesi denmesinin sebebi ise, eğitimin dini bilgilerin yanısıra hukuk, matematik, astronomi, filoloji gibi müsbet ilimleri de kapsıyor oluşuydu. Avrupa’da benzer kurumların hayata geçirilmesinin onlarca yıl sonraya denk geldiğini de belirtmek gerekir. 

Sultan Alparslan’ın kurdurduğu Nizamiye’den çok sayıda bilginler yetişerek Büyük Selçuklu Devleti için önemli hizmetlerde bulunmuşlardır. 

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler