Salı, Haziran 25, 2024
Ana SayfaTarihDoğumunun Yıl Dönümünde Bilge Kral: Aliya İzzetbegoviç

Doğumunun Yıl Dönümünde Bilge Kral: Aliya İzzetbegoviç

Aliya İzzetbogoviç, 8 Ağustos 1925 tarihinde Bosna Hersek’in Bosanski Samac kasabasında doğmuş “Bağımsız” Bosna Hersek’in ilk cumhurbaşkanı Boşnak devlet adamıdır.


Eğitimine Saraybosna’da başlayan Aliya, lise çağlarında üstün kabiliyeti ve İslam dinine olan ilgisiyle dikkat çekti. Yine bu devirlerde arkadaşlarıyla dini konularda tartışmalar yapmak amacıyla Genç Müslümanlar Kulübü‘nü kurdu. Kulüp büyüyerek bir derneğe dönüştü.

Özellikle 2. Dünya Savaşı sonrasında ihtiyaç sahiplerine dernek aracılığıyla yardımlar yapıldı.

2. Dünya Savaşı sırasında Bosna Hersek büyük acılar yaşadı. Hırvatistan’daki Ustaşa rejimi, Bosna Hersek’i ilhak edip Bağımsız Hırvatistan Devleti’ni (NDH) kurdu ve ülkedeki Müslümanlar Hırvat ilan edildi. Bu olaylara paralel olarak Sırp etnik çeteleri Müslümanlar üzerinde katliamlar gerçekleştirdi.

“Genç Müslümanlar” teşkilatının bazı üyeleri ve Aliya, din bilincinin uyandırılması faaliyetlerini gerçekleştirdikleri için 1946 tarihinde tutuklandılar. Askerlik görevindeyken tutuklanan Aliya Askeri Mahkeme tarafından 3 yıl hapse mahkum edildi.

Üç çocuk babası olan Aliya, hapisten çıktıktan sonra ziraat fakültesini yarıda bırakıp hukuk fakültesini bitirdi. Saraybosna’da bir hukuk bürosunda avukatlık yapmaya başladı.


Yugoslavya’da da Müslümanların haklarını korumaya ve onlar için mücadele etmeye devam eden Aliya İzzetbegoviç, “Preporod”“Takvim” ve “Glasnik” gibi yayın organlarında yazılar yazdı.

Boşnakların en büyük partisi konumundaki Demokratik Eylem Partisinin (SDA) kurulmasının ardından, partinin genel başkanı seçildi. İlk çok partili seçimde SDA, Bosna Hersek’te en çok oyu aldı ve Aliya İzetbegoviç, Yugoslavya içindeki Bosna Hersek Sosyalist Cumhuriyeti’nin başkanı oldu.

200 bine yakın insanın hayatını kaybettiği, bir milyondan fazla insanın evini terk ettiği, soykırım ve katliamların gerçekleştiği Bosna Savaşı, 1995 yılında imzalanan Dayton Barış Anlaşması ile sona erdi. Savaşın ardından yapılan ilk seçimde, Aliya İzzetbegoviç “bağımsız” Bosna Hersek’in ilk cumhurbaşkanı ve daha sonra Devlet Başkanlığı Konseyinin ise ilk başkanı seçildi.

19 Ekim 2003 tarihinde Saraybosna’da vefat eden Aliya’nın görüştüğü son devlet adamı Recep Tayyip Erdoğan’dı. Aliya İzzetbegoviç’in kabri Saraybosna’daki Kovaçi Şehitliği’nde bulunuyor.

Aliya İzzetbegoviç’in Tarihe Geçen Bazı Sözleri

“Her şeye kadir olan Allah’a andolsun ki köle olmayacağız.”
“Ölmeye hazır olan insanlar, ölmeye hazır olmayanlara karşı galip gelirler.”
“Savaşta büyük zulme uğradınız. Zalimleri affedip affetmemekte serbestsiniz. Ne yaparsanız yapın, ama soykırımı unutmayın. Çünkü unutulan soykırım tekrarlanır.”
“Bir kelimeyi hiç aklınızdan çıkarmayın: Devlet. Devletin ne kadar önemli olduğunu hepimiz idrak etmeliyiz. Devletsiz bir millet boşluğa düşer, rüzgârda savrulup gider.”
“Kabile ve ulusun dar sınırlarından kurtulmak için kendinizi Müslüman olarak düşünmeye başlayın.”
“Nefrete nefretle cevap vermeyin. Bosna için nefret çıkmaz sokaktır. Nefret sadece bizim ruhlarımızı zedelemiyor, Bosna’nın özünü de zedeliyor.”
“Hukuk benim için sadece meslek değil inancım, yaşam tercihim ve hayat felsefem.”
“Din hurafeleri yok etmezse, hurafeler dini yok eder.”
“Kur’an edebiyat değil, hayattır; dolayısıyla O’na bir düşünce tarzı değil, bir yaşama tarzı olarak bakılmalıdır.”
“Geleceğimizi geçmişimizde aramayacağız. Kin ve intikam peşinde koşmayacağız.”
“Ey teslimiyet, senin adın İslam’dır!”
“Hayat kısa sözüne hiç itibar etmedim. Çünkü yeterince uzun yaşadığımı düşünüyorum.”
“Ben Avrupa’ya giderken kafam önümde eğik gitmiyorum. Çünkü çocuk, kadın ve ihtiyar öldürmedik. Çünkü hiçbir kutsal yere saldırmadık. Oysa onlar bunların tamamını yaptılar. Hem de Batı’nın gözü önünde; Batı medeniyeti adına.”
“İnsan şahsiyetini alçaltan, onu eşyayla bir tutan her şey gayri insanidir.”
“Ben dindarlığımı annemin dindarlığına borçluyum.”
“Balığın suda yaşaması gibi dünyanın içinde yaşadığı çevre Kur’an ve İslâm’dır.”


ESERLERİ

– İslam Manifestosu

– İslam Deklarasyonu ve İslamî Yeniden Doğuşun Sorunları

– Doğu ve Batı Arasında İslam

– Tarihe Tanıklığım

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler