Çarşamba, Nisan 24, 2024
Ana SayfaTurizmDoğa Tutkunlarının Yeni Gözdesi:Tazı Kanyonu

Doğa Tutkunlarının Yeni Gözdesi:Tazı Kanyonu

Tazı Kanyonu, ünü Türkiye’yi aşan ve rafting denilince ilk akla gelen Köprülü Kanyon’un kuzeyinde yer alan, panoramik manzaraya sahip eşsiz bir doğal oluşum.

Tazı Kanyonu

Tazı Kanyonu Nerede, Nasıl Gidilir?

200 metre derinliğe sahip olan kanyon, boynuz biçiminde kıvrılan iki dağ arasında kalıyor. Büyüleyici Köprüçay manzarası fotoğraf ve doğa tutkunları için biçilmiş kaftan. Kanyon civarında yaban hayatının hüküm sürdüğü gözlemlenebilir. Burada yapacağınız doğa yürüyüşlerinde, yaban keçisi, tavşan, kartal, kaya güvercini ve atmaca gibi yırtıcılara rastlayabilirsiniz. 

Dağ yoluna tırmanılarak sarp kayalarla çevrili kanyon gezilebilir ve civarda kamp yapılacak birçok alternatif bulunabilir. Eğer “ekstrem” bir heyecan arıyorsanız uçurumun tam kenarında çadır kurulacak bir yer bulunuyor. 


Uçurum kenarı olduğundan geceleri şiddetli rüzgarla karşılaşabileceğinizi bilmelisiniz. Bu nedenle çadırların iyi çakılması ve iplerin iyi gerdirilmesi çok önemli. Gece dengenizi kaybedip düşme riskini de ihmal etmeyin. Fazla risk almak istemeyenler için en iyi seçenek ormanın derinliklerinde  çadır kampına uygun alanlar bulunuyor. 

Ayrıca Köprülü Kanyon ve Tazı Kanyonunu görmüşken Selge Antik Kenti’ni de ziyaret etmeyi unutmayın.


El Değmemiş Kanyon Manzarası

Turizme kazandırılmamış bir doğa harikası olan Tazı Kanyonu’nda henüz güvenlik tedbirleri alınmış durumda değil. Bu nedenle olası risklere karşı tedbirli olmak gerekiyor. Araçla gidiyorsanız bozuk arazi şartlarına uygun araçlar tercih ediniz. Panoramik bir manzara yakalamak için araçla gidilebilecek birkaç nokta var. 


Bir süre sonra yürüyerek kanyona gitmeniz gerekeceğini bilmelisiniz. Yürüyüş kulüpleri buralara sık sık organizasyon düzenlediğinden duyurularını takip ederek toplu yürüyüşlere katılım sağlayabilirsiniz. Yöreyi bilen bu ekiplerle daha güvenli bir doğa yolculuğu yapabilirsiniz. Araçla kanyon ziyareti yapacaksanız yarım gün yeterli. Ancak trekking deneyeceksiniz tam gününüzü Tazı Kanyonu’na ayırmanız gerekecek.

Tazı Kanyonu’na Nasıl Gidilir?

Bunun için öncelikle bir şekilde Antalya kent merkezine gelmeniz gerekiyor. Antalya Otogarı’ndan Serik otobüsüne binin. Yolculuk yaklaşık 2,5 saat sürecektir. Serik’ten de Köprülü Kanyon minibüsüne binin. Bu yolculuğun süresi yaklaşık 1,5 saat. Günde bir veya iki sefer olduğunu hatırlatmakta yarar var. 

Tazı Kanyonu, Köprülü Kanyon’a 12 km mesafede ve toplu ulaşım bulunmuyor. Sadece bazı rafting firmaları ücretle yardımcı olabiliyor. Diğer alternatif ise 5 saatlik bir yürüyüş. Eski bir yapı ve kurumuş bir çeşme sizi varış noktasında karşılayacak. 

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler