Perşembe, Haziran 13, 2024
Ana SayfaTurizmDoğa Tutkunlarının Uğrak Noktası: Şarın Kanyonları

Doğa Tutkunlarının Uğrak Noktası: Şarın Kanyonları

Kazakistan’da dağcılar arasında en meşhur kanyonlardan biri Şarın Kanyonu‘dur. Tortul kayalardan oluşan bu doğa anıtının 12 milyon yıl önce oluştuğu söylenir. 

Kanyon, Çin sınırına yakın Almatı’nın 195 kilometre doğusunda yer alan Şarın Milli Parkı bölgesinde bulunuyor. Adını Şarın nehrinden alan kanyonun uzunluğu 154 kilometre. Sivri dağlarının yüksekliği ise 150-300 metreye kadar ulaşıyor.

Kanyonun turistler tarafından en çok ziyaret edilen yeri, uzunluğu yaklaşık 2 kilometre, genişliği 20-80 metre olan Kaleler Vadisi‘dir.


Kaleler vadisi antik yapılara benzeyen dev taş figürleri nedeniyle turistlerin ilgisini çekiyor. Günbatımında güneş ışınları kayaların kırmızımsı renginin gizemini ortaya çıkarırken, Kuzey Amerika’daki kanyonlarla rekabet edebilecek güzellikte manzaralar sunar.

Burada bazen kahkahayı andıran seslerin duyulduğu söylenir. Fakat bu sesler ”cadıların” sesi değil, gözenekli kayaların arasından esen rüzgarın sesidir. Milyonlarca yıldır kaya duvarlarının bir enstrüman edasıyla çıkardığı bu sesler vadide yankılanır durur.


Kanyon bölgesinde sivri kayalardan başka buzul çağdan kalma dişbudak ağaçlardan (Fraxinus sogdiana) oluşan yemyeşil bir koru da vardır. Bu koruya benzer bir koru ise sadece Kuzey Amerika’da bulunuyor. Ayrıca büyük ilgi çeken bir diğer koru, Turanga ağacı (Asya kavakları) korusudur. 


Şarın kanyonu flora ve fauna çeşitliliği bakımından çok zengindir. 1500’den fazla bitki türü, 62 memeli hayvan türü, 103 kuş türü, 25 sürüngen türü yaşamaktadır. Gizemli görüntüsüyle hayranlık uyandırdan kayaların olduğu tortul kayaçlar, 12 milyon yıl önce gezegenimizin durumu hakkında çok şey söylüyor.


Kanyonun çok büyük olması nedeniyle rehbersiz gezmeniz mümkün olsa da tavsiye edilmiyor. Bölgeyi ziyaret etmek için en uygun dönem sonbahar. Yaz ayları kanyonda çok sıcak geçiyor. Kışın ise kar ve buzdan dolayı kayalarda hareket etmek imkansızlaşıyor.

Kanyonlara gitmek için Almatı’nın Kulca rotasından yola çıkmanız gerektiğini de dipnot olarak düşelim.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler