Çarşamba, Nisan 24, 2024
Ana SayfaSağlıkÇocuklarda Topallama: Perthes Hastalığı

Çocuklarda Topallama: Perthes Hastalığı

Legg-Calve-Perthes Hastalığı; 1900’lü yıllarda ABD (Legg), Fransa (Calve) ve Almanya (Perthes)’da birbirinden bağımsız ve eş zamanlı olarak tanımlanmış bir hastalıktır. Halen nedeni ve tedavisi tam olarak bilinmemektedir.

Perthes Hastalığı Nedir?

Hastalık basitçe; uyluk kemiğinin başının kanlanma sorunu nedeniyle ölümü ve çökmesidir. hastalık genellikle 2 ile 12 yaş arasında kendini sınırlasa da en sık 4-9 yaş arasında rastlanır. Kemik yaşı takvim yaşından geri olanlar ve 4-9 yaş arası erkek çocuklar hastalığa daha yatkındır.


Perthes Hastalığının Belirtileri nelerdir?

Çocuklar genellikle 1-2 hafta önce başlamış topallama şikayeti ile hekime getirilirler. Topallama başlangıçta ağrısızdır. Ağrı genellikle hafif bir travmadan sonra başlar ve çoğu kez kasıkta sınırlı kalsa da nadiren kalça ve dize de yayılabilir.

Tanıda direkt radyolojik grafiker hastalığın çok erken dönemi dışında tanı koydurucudur. hastalık şiddeti ve kesin tanı için manyetik rezonans görüntülemeye de başvurulabilir.

Tedavi yaklaşımlar izlem ve aktif girişim olarak iki gruba ayrılmıştır. Tedavide amaç; kalça hareket genişliğinin kazandırılmasıdır. Bu amaçla yatak istirahati, antiinflamatuar ilaçlar, cilt veya iskelet traksiyonu kullanılabilir. Bu yöntemlerin başarısız olduğu durumlarda abduksiyon genişliğini arttırıcı alçı uygulamaları ve gerekirse cerrahi işlemler uygulanabilir. 

Çocuğunuz Topallıyor İse Mutlaka Doktora Götürmelisiniz

Eğer çocuğunuz nedensiz yere veya travmadan sonra uzun süre topallıyor ise ihmal etmemeli, erken teşhis için doktora götürmelisiniz. Çocukların yaptıkları hareketler taklit veya psikolojik sorunlara bağlanmamalı, önemsenerek gerekli tedbirler alınmalıdır. 

Erken tanı ve tedavi her hastalıkta olduğu gibi Perthes Hastalığı’nda da önemlidir.

Sağlıcakla….

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler