Çarşamba, Haziran 12, 2024
Ana SayfaSağlıkÇocuklarda Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

Çocuklarda Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

Son zamanlarda sıkça konuşulan hiperaktivite bozukluğu nedir? Hiperaktivite bir hastalık mıdır? Çocuğunuz çok mu hareketli yoksa hiperaktif mi? Hiperaktif çocuğu nasıl tanırız? Ne zaman şüphe etmeliyiz? Ne yapmalıyız? 


DEHB (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu), konsantrasyon, hareketlilik ve dürtü kontrolü alanlarındaki sorunlarla karakterize nöropsikiyatrik bir gelişim bozukluğudur.

Klinikte karşımıza dikkat eksikliği, aşırı hareketlilik ve dürtü kontrol bozukluğu olarak gelebilir. Bu üç durumun eş zamanlı görülmesi gerekmez. Şimdi bunlara tek tek değinelim.

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Belirtileri

Dikkat eksikliği: Genelde bu durumdaki çocuklar dikkatini bir noktaya toplamakta zorlanırlar. Dışarıdan gelen uyaranlarla dikkatleri kolayca dağılır. Dağınıktırlar, eşya ve oyuncaklarını sık sık kaybeder ve üzerlerine aldıkları sorumluluk ve görevleri unuturlar.

Aşırı hareketlilik: Hareketlilik çocukluk döneminin normal olan özelliklerindendir. Bu nedenle aşırı hareketliliği ayırt etmek ya da bunun sorun olduğunu ailelere kabul ettirmek zor olabilir. Hareketliliğin yaşıtlarına göre belirgin arttığı, bu davranışların oyun, anaokulu, okul gibi günlük işlerde arkadaş aile ve/veya öğretmenler için sorun oluşturduğu çocuğun işlevselliğini etkilediği durumlarda söz edilebilir. Bu durumdaki çocuklar derste 10 dakikadan uzun oturamazlar. Tabiri caizse düz duvara tırmanırlar.

Dürtüsellik: Sırasını beklemede zorlanma, isteklerini erteleyememe, daha soru bitmeden cevap verme, acelecilik ve sakarlık olarak tanımlanabilir. Başkalarının sözlerini kesme gibi davranışlar ve bu davranışlar sonucu cocuğun işlevselliğinin olumsuz yönde etkilenmesi bize dürtüsellik sorununu düşündürmelidir.

DEHB’nin nedeni tam olarak bilinmemektedir; kalıtımsal nedenler, gıda katkı maddeleri, psikososyal nedenlerin sebep olduğu düşünülmektedir.

Psikososyal nedenlerine biraz değinecek olursak; parçalanmış aileler, anne-babanın sürekli geçimsizliği, tek ya da ilk çocuk olma ve anne babadaki psikiyatrik sorunlar çocukları etkilemektedir. Çocuk dikkati kendinde toplamak için aşırı hareketli veya dürtüsel bir hal alabilir. Anne babanın ruhsal olarak desteklemediği çocuklar bir süre sonra bu hareketliliği bir savunma mekanizması olarak kullanabilirler.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Tedavisi

DEHB %80-90 oranında tedavi edilebilir bir sorundur. Tedavisinde sık olarak kullanılan yöntemler ilaç tedavisi, bireysel eğitim, anne-baba eğitimi, aile tedavisi ve grup tedavisidir. Bu tedavi yöntemlerinden hangilerinin kullanılacağının kararı kişinin bireysel özellikleri dikkate alınarak belirlenir. Tedavi edilmeyen vakalarda ileriki yıllarda; alkol-madde kullanım bozukluğu, antisosyal kişilik özellikleri, depresyon ve kaygı bozuklukları görülebilir.

Eğer çocuğunuzda bu belirtileri görüyorsanız bir çocuk psikiyatrisine başvurmayı ihmal etmeyiniz. Sağlıklı gelecek sağlıklı nesillerden geçer.

Sağlıcakla…

Önceki İçerikKansızlık Nedir?
Sonraki İçerik13 Mayıs Türk Dil Bayramı
BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler