Pazartesi, Temmuz 15, 2024
Ana SayfaKültürCengiz Aytmatov'un Ölümsüz Eseri: Selvi Boylum Al Yazmalım

Cengiz Aytmatov’un Ölümsüz Eseri: Selvi Boylum Al Yazmalım

Türk sinema tarihine damgasını vuran “Selvi Boylum Al Yazmalım” filmi ünlü yazar Cengiz Aytmatov’un öyküsünden sinemaya uyarlanmıştı.


Efsane filmin başrol oyuncusu Türkan Şoray, Cengiz Aytmatov ile tanışmasını şöyle anlatır:

Bu filmle Taşkent Film Festivali’ne katıldığımızda inanılmaz bir ilgi gördü. Daha sonra film, Kırgızistan’da da gösterildi. Cengiz Aytmatov Kırgızistan’daki gösterimi izleyenler arasındaydı. Filmi çok beğenen Aytmatov film ekibini evinde ağırlayarak kımız ikram etti.

Cengiz Aytmatov ilerleyen günlerde de Türkiye’den gelen film ekibini Tien-Şan Dağlarında kurdurduğu otağda ağırlamaya devam etti. Öykünün kahramanlarının inanılmaz derecede güzel canlandırılması dünyanın en iyi romancısını çok etkilemiştir. Eserin daha önce Sovyetler Birliği döneminde de çekilmiş olduğunu ifade eden ünlü yazar filmin Türkiye uyarlamasının çok daha memnuniyet verici olduğunu ifade eder.

Cengiz Aytmatov gibi büyük bir yazarın beğenisini almak, onu memnun etmek film ekibini de çok mutlu etmiştir. Kitabın ilk baskılarında adı “Kırmızı Eşarp” olarak basılırken daha sonraki baskılarında “Selvi Boylum Al Yazmalım” olarak değiştirilmiştir. Ünlü sanatçı Türkan Şoray kitabın adının değişmesinde filmin etkili olduğunu düşünenlerden.

Tien-Şan Dağları ve Ötüken


Cengiz Aytmatov’un “Selvi Boylum Al Yazmalım” film ekibini otağ kurarak ağırladığı Tien-Şan Dağlarından bahsetmişken, bu coğrafya hakkında birkaç küçük bilgi vermekte fayda var. Tarih boyunca yaz aylarında hayvanların beslendiği, insanların zengin oksijenli temiz havasında dinlendiği dağ, son derece iyi ve verimli yaylalara sahiptir. Tien-Şan dağları ile Orhun Havzası arasında yer alan sulak ve ormanlık bölge ise Ötüken adıyla ünlenmiştir.

Eski Türklerin inancı olan Gök Tengri inancında Toprak Ana’ya verilen addır Ötüken. Ünlü romancı Cengiz Aytmatov’un herkesin mutlaka okuması gereken “Toprak Ana” adında bir de romanı bulunduğunu yeri gelmişken hatırlatalım. Türkler ve Moğollar başta olmak üzere Orta Asya tarihinde Ötüken kutsal başkent olarak görülmektedir.

Kırgız halkının geçirdiği siyasi ve toplumsal süreçler esnasında yaşadığı sancıları ve acıları hikayeleştiren başarılı romancı bu romanında da sevgi, ayrılık, tekrar buluşma – karşılaşma ve yeniden ayrılık sarmalını işlemiştir. Filmi izleyenlerin bir de kitabı okumaları yararlı olacaktır. 

İlgili İçerik: Kırgızistan’dan Dünyaya Ulaşan Yazar: Cengiz Aytmatov

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler