Pazartesi, Temmuz 15, 2024
Ana SayfaEğitimCambridge’de İmkansızı Başaran Türk Profesör: Mete Atatüre

Cambridge’de İmkansızı Başaran Türk Profesör: Mete Atatüre

Mete Atatüre kimdir, bilim dünyasına yaptığı katkılar nelerdir?

Kolay değil Stephen Hawking’i yetiştiren ünlü bir üniversitede 43 yaşında bir Türk profesör olarak bilim dünyasına hizmet etmek. 


1975 yılında Ankara’da doğan Mete Atatüre, babasının işi nedeniyle liseyi bitirene dek 4 değişik şehir ve 8 farklı okulda okuma durumunda kalmış ve pilot olmak istemesine rağmen öğretmeninin yönlendirmesiyle Fizik bilimine merak salmış. Bilkent Üniversitesi Fizik bölümünden mezun olduktan sonra ABD’deki Boston Üniversitesi Kuantum Görüntüleme Laboratuvarı’na katılan Atatüre, doktora sonrası İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü’nde çalışmıştır. Kuantum fiziğinin yanı sıra gelecek teknolojisi üzerine de çalışmalarının yanı sıra;

  • • İngiltere’de Institute of Physics
  • • Çin Bilim Akademisi Seçkin Davetliler Programı

için bilimsel danışmanlık yapmıştır. Aynı zamanda Türkiye Bilimler Akademisi üyesidir.

Atatüre’nin Bakış Açısını Ne Değiştirdi

Fizik dersine pek ısınamayan Mete Atatüre, Fizik öğretmeninin ilginç yaklaşımı neticesinde bu alana merak sarmış. Ortaokulda ailesiyle ABD’ye taşınan Atatüre’nin Fizik bilimine bakış açısı burada değişmiştir. Öğretmeni, kendisine bir Fizik kitabı vererek, sınavda başarılı olması halinde Atatüre’ye bir daha derse ve sınavlara girmesine gerek kalmayacağını söylemiş. 

Kitapta Fizik problemlerinin yanı sıra II. Dünya Savaşı’nda kullanılan ilk silahların üretiminin yapıldığı “Manhattan Projesi” ile projenin mimarı Julia Robert Oppenheimer’ın hayat hikayesi de bulunuyordu. Mete her ne kadar sınavı geçemese de bu dönemde bir nevi “aydınlanma” yaşadığını ifade etmektedir. Lise için Türkiye’ye döndüğünde daha önce hiç sevmediği Fizik bilimine merakı daha da artmış ve Fizikçi olmaya karar vermiştir.


Atatüre ve Süper Atom buluşu

Bilkent Üniversitesi Fizik bölümünü kazanan Mete Atatüre, burada “kuantum” alanına merak salmış ve yüksek derece ile mezun olmuştur. Daha sonra Cambridge Üniversitesi’ne girerek Doçent unvanını almıştır. Yıllarca kuantum üzerine yaptığı çalışmalar onu saygın bir bilim adamı haline getirmiştir. 

Atatüre ölçümü imkansız olarak görülen “ışık seviyesinin gürültü ölçümü” çalışmasını gerçekleştirerek bir imkansızı başarmıştır. Yöntemine “ışığı sıkıştırma” adını veren Prof. Atatüre, atomdan 100 kat güçlü “süper atom” elde etme başarısını da göstermiştir. Bu buluşu Amerika, İsrail, Almanya ve Fransa’daki bilim mahfillerinde duyulsa da Türkiye’nin bunu öğrenmesinin biraz şans eseri olduğunu dile getirmiştir. Ayrıca insanların yeme-içme ve nefes alma kadar, sorgulamayı ve kanıtsız inanmamayı da aynı doğallıkla yapmalarını istediğini bir röportajında paylaşmıştır.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler