Perşembe, Haziran 13, 2024
Ana SayfaTarihÇağları Aşan Mimar: Koca Sinan

Çağları Aşan Mimar: Koca Sinan

Türk ve dünya tarihinin şüphesiz en büyük yapı ustası Mimar Sinan’dır. Birçok esere imza atan Koca Sinan, İstanbul’u cami, mescit, saray, medrese, türbe, darüşşifa, kervansaray, hamam ve köprülerle donatmıştır.


1490 yılında, Kayseri Ağarnas köyünde dünyaya gelen Sinan, Yavuz Sultan Selim döneminde istihdam subayı olarak ordu hizmetine girmiştir.

Yavuz’un İran ve Mısır, Kanunî’nin Belgrad, Rodos, Mohaç, Viyana, Almanya, İtalya, Karaboğdan seferlerine katılmıştır.

Bu seferler sırasında hem askeri yapılar inşa etmiş hem de farklı medeniyetlerin mimari üslûplarıyla tanışmıştır.

Bu sayede geniş bir mimarlık kültürüne sahip olmuş Anadolu Selçuklu tekniğini geliştirerek ona kendi dehasını katmıştır. Her eserinde farklı teknikler uygulayarak başarısını kanıtlamış, Türk mimarisini zirve noktaya taşımıştır.

Ölümüne kadar yaklaşık 48 yıl boyunca “Hassa Mimarbaşısı” olarak hizmet etmiştir.


Çıraklık eseri kabul ettiği “Şehzade Camii”ni 1548 yılında tamamlamış, kalfalık devri eseri olarak vasıflandırdığı “Süleymaniye Camii”ni 1550-1557 yılları arasında yapmıştır. Ustalık eseri olan Edirne’deki “Selimiye Camii”ni ise 1574 yılında tamamlayarak sanat hayatının şaheserini ortaya koymuştur.


İstanbul, Anadolu, Trakya, Bulgaristan, Yunanistan, Macaristan, Yugoslavya, Kırım, Suriye ve Suudi Arabistan’da 81 cami, 50 mescit, 55 medrese, 33 saray, 26 türbe, 17 imarethane, 37 hamam, 17 kervansaray, 6 mahzen, 6 suyolu, bend ve kemer, 9 köprü yapmıştır.

Koca lakabı ile anılan Mimar Sinan’ın, yetiştirdiği ustalarla ölümünün ardından etkisi sürmüş, Sultanahmet Camii ile Hindistan’ın Agra şehrindeki ünlü Tac Mahal öğrencileri tarafından yapılmıştır.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler