Perşembe, Haziran 13, 2024
Ana SayfaTarihBüyük Hun İmparatorluğu ve Mete Han

Büyük Hun İmparatorluğu ve Mete Han

İçinde Türkler olmadan bir dünya tarihi yazmak mümkün değildir. Zira Türk Milleti, tarih boyunca pek çok alanda dünya toplumlarına hem örnek hem de önder olmuş, Türk’ün kudreti asırlar boyunca dünyaya nizam vermiştir.


 Kızıl Elma
 türküleri söylenmiştir nesiller boyu. Türk Orduları, şarktan garba bir kudret sağanağı gibi yağmış, geçtiği her yere nizam, zulmün olduğu her beldeye mizan getirmiştir. Kimi zaman çeri denilmiştir ona, kimi zaman alperen… Kimi zaman akıncı sözüyle anılmıştır kimi zaman Mehmetçik… Dile kolay, 2000 yılın üzerinde bir mazisi vardır Türk Devletleri’nin. 2000 küsur yıldır, -arada bazı bocalamalar olsa da – dünya tarihi Türk’ün eliyle yazılır.

Tarihteki İlk Türk Devleti – Büyük Hun İmparatorluğu

İşte bu sağlam devlet temelini atan, Türk’ü tek bayrak, tek buyruk altında birleştiren ilk devlet Büyük Hun İmparatorluğu’dur. Çin kaynaklarında Hiunk-Nu olarak anılan Hun Türkleri, tarihte kurulan ilk Türk Devleti olduğu gibi, devasa Çin Orduları’nı dize getirip, Çin’i vergiye bağlayan ilk devlet olmuştur.

Asya Hunları’nı er meydanında bir türlü yenemeyen Çinliler, Böl-Parçala ve Yönet taktiğiyle Hunların içine sızmışlar, Çinli Prenseslerle Türklerin arasına fitne sokmuşlar ve devletin kurucu olan Teoman Han’ı bile adeta avuçlarına almışlardır.

Töre denilen mutlak kurallarla Ötüken’den yönetilen Hunlar, günden güne Çin boyunduruğuna girerken, Teoman’ın oğlu Mete Han, Çinlilerin kışkırtmalarıyla kendisini öldürmek isteyen babasına karşı isyan bayrağını açmış ve “Hakan bile olsa kimse töreyi çiğneyemez.” diyerek babasını ortadan kaldırmıştır.

Mete Han Dönemi 


 Mete Han 
döneminde en güçlü zamanlarını yaşayan Asya Hunları, Tanrıkut ismiyle anılan bu yenilmez hükümdarın döneminde icat edilen “Onlu Sistem’le” dünyanın ilk düzenli ordusunu kurmuş, yine Mete’nin icat ettiği Islıklı Ok’la harp meydanlarında müthiş bir başarı yakalamış ve tüm Orta Asya’ya adaletle hükmedip, Türk korkusundan Çin’e set yaptırmıştır. Tüm orduları piyadelerden oluşan Çinliler’in at binmeyi öğrenmeleri bile Hun Türkleri sayesinde olmuştur.

Mete Han döneminde Çin Seddi dâhi defalarca aşılmış, hatta tüm Çin’i ele geçirmek mümkün olmasına rağmen, Türk Milleti’nin güçlü Çin Kültürü’nde asimile olup Çinlileşmemeleri için sadece Çin’i vergiye bağlamakla yetinilmiştir.

Mete Han’ın ölümünden sonra tarih içerisinde yine Çin oyunlarına düşen Asya Hunları, kendi içlerinde parçalanmışlar ve birliklerini kaybettikten sonradır ki güçsüz düşüp Çin esaretine girmişlerdir.

Bir kısmı ise Balamir’in önderliğinde batıya doğru göç etmiş ve yeni umutlar peşinde Avrupa’ya kadar varıp, Macaristan topraklarında Avrupa Hun Devleti’ni kurarak Türk’ün adalet ve töresini buralara kadar taşımışlardır. Ayrıca Hunların bir kısmı Hindistan’a gitmiş ve burada Ak Hunlar adlı yeni bir devlet kurmuştur. 

Peki Hun Türkleri binlerce yıl öncesinden bize hangi mesajları vermişlerdir?

1- Asla birbirinizden ayrı düşmeyin, fitneye kapılmayın ki ayakta kalabilesiniz.

2- Umut hiçbir zaman bitmez. Türk’ün gittiği her yer Kızıl Elma olur, vatan olur.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler