Salı, Haziran 25, 2024
Ana SayfaTarihBüyük Aşk Şairi Aleksandr Blok

Büyük Aşk Şairi Aleksandr Blok

Rus şair ve oyun yazarı Aleksandr Blok Rus Sembolizminin önde gelen temsilcilerinden biriydi.


Aleksandr Aleksandroviç Blok, 16 Kasım 1880’de St. Petersburg’da bir bilim adamının oğlu olarak doğdu. Annesi ise yazardı. 1889’da Vvedenskiy lisesinde eğitim almaya başladı ve sonradan St. Petersburg Üniversitesi’nin Hukuk ve Tarih-Filoloji bölümlerinden mezun oldu.

Şairin çocukluk fotoğrafları.

Yetenekleri daha küçük yaştayken belli olmaya başlayan şair ilk şiirini 5 yaşındayken yazdı. Gençliğinde ise eğitiminin dışında sahne oyunları ile ilgilendi ve sahne sanatı eğitimlerine katılmaya başladı.

Aleksandr Blok 16 yaşındayken, annesinin ikinci ailesi ile birlikte Almanya’da geçirdiği tatilde, kendisinden epeyce büyük bir kadına ilk kez aşık oldu. Bu duygular genç şairi öyle derinden etkiler ki sonraki çalışmalarında silinmez bir iz bırakır. 

Şair sonradan 1903’te periyodik cetvelin babası Dmitriy Mendeleyev’in kızı Lyubov ile evlendi. Şair o sırada isminin manası “aşk” olan olan eşine ithaf ederek ”Güzel Bir Kadın Hakkında Şiirler” kitabını yazdı. Bu kitap Rus edebiyat çevresi tarafından iyi karşılanır ve genç şair da onların arasında yer almaya başlar. Bunun ardından Blok, kendini sembolist bir yazar olarak ilan eder ve yavaş yavaş Dmitri Merejkovskiy, Z.Gippius ve V. Bryusov gibi sembolistler ile tanışır.

Sonradan birkaç kez daha aşık olan şair, opera sanatçısı Lyubov Delmas ve tiyatro oyuncusu Natalya Volohova’ya adanan şiirleri de yazar. Bu sebeple halk arasında ismi ”aşk şairi” olarak anılmaya başlar. 

Şair eşi Lyubov Mendeleyeva ile.

Sembolist yazar ilk çalışmalarında olayların ve imgelerin tanımında sembolleri ve işaretleri sıkça kullanır. Bu dönemin ana tema ve motifi aşk ile doğaydı. Blok sonradan, toplumun alt katmanlarındaki insanların sosyal sorunları ve deneyimlerini ele alır. Bu dönemde yazılmış eserlerine örnek olarak 1912’de yayımlanan “Gül ve Haç” adlı şiiri ile 1913’te yayımlanan “İntikam” şiir dizisi gösterilebilir. 

Eleştirmenler ”Yamba” şiirler derlemesini en şiirsel ve başarılı eseri olarak olarak bulmaktalar. Kitap 1914’te yazılmış “Gece, Sokak, Fener, Eczane” gibi tüm ünlü şiirlerini içermektedir. Ancak  şairin en başarılı olduğu dönem 1906-1908 yıllar arası idi. Bu dönemde “Beklenmeyen Sevinç”, “Karda Toprak”, “Kar Maskesi”, “Kader Şarkısı” ve “Lirik Drama” gibi kitapları yayımlanır. 1908 yılında Rus sembolizminden uzaklaşarak yazdığı ”İtalya Şiirleri” kitabı İtalya toplumu tarafından iyi karşılanır ve hayatında yeni başlangıçlara vesile olur. Böylece artık çocuk ve gençler için eserler yazmaya başlar. Mesela 1913’de ”Masallar” ve ”Yıl Boyunca” adlı çocuk şiirlerini içeren kitapları yayımlanır. 

Şair 1916’da Rus Çarlığı’nın ordusuna asker olarak alındı ancak o zaman çarlık yönetim artık dağılmış durumdaydı. Hayal kırıklığına uğrayan Blok ”Çarlık” hakkında kendi araştırmalarını yaparak “Emperyal Gücün Son Günleri” adlı kitabını yazdı.

Büyük devrim yıllarında zor günleri geçiren yazar diğer yurttaşları gibi göç etmedi ve  Petrograd’da kaldı.Yayınevinde çalışarak hayatını sürdürürken ünlü “On iki” şiirini ve bir çok makalesini yazdı. Ardından, özel bir gayretle, zorlu hayat ve yoksulluğa rağmen, her gün yaşayacak gücü bulan halkın büyük başarılarını öven eserler yazdı. Gösterilerde ise aktif rol aldı. 

Aleksandr Blok’un St. Petersburg’daki mezarı

Ağır hastalanan şair tedaviyi reddederek uzun süre yoksulluk içinde yaşadı. Aleksandr Blok  7 Ağustos 1921’de geçirdiği kalp krizinden dolayı hayatını kaybetti ve St. Petersburg’da defnedildi.

Rusya’da 2020 yılında Aleksandr Blok’un doğumunun 140. yıldönümü kutlanacak ve bunun için şimdiden devlet düzeyinde hazırlıklar başlatıldı.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler